Robiłam gulasz z żołądków i dodałam dwa składniki. Tak pyszny, że chyba otworzę restaurację

Jeśli chodzi o podroby, Polacy dzielą się na dwa obozy: kocham i nienawidzę. Ja jestem w tym pierwszym i w mojej kuchni często goszczą flaczki, wątróbka i moje ukochane żołądki. Ostatnio postanowiłam zrobić gulasz z żołądków, ale coś mnie podkusiło, żeby nieco podrasować przepis. Miałam boczniaki i w mojej głowie szybko urodził się pomysł. Zajrzałam jeszcze do barku i już wiedziałam, czym podleję duszące się mięso.

Gulaszu z żołądków nie trzeba przedstawiać pokoleniu, które pamięta doskonale czasy PRL-u, kiedy podroby na stołach wręcz królowały. Obecnie jemy je dużo rzadziej, a wielka szkoda, bo na przykład gulasz z żołądków drobiowych jest wyborny nawet w klasycznej wersji. Mój gulasz z żołądków ma jednak prawdziwą głębię i zadziorność, którą zyskuje przez dodatek białego wina. Tak, białe wino nadaje się nie tylko do ryb, owoców morza i cielęciny, lecz także do żołądków. A dodatkowo połączenie grzybów pełnych smaku umami z podrobami sprawi, że najprawdopodobniej przepadniesz raz na zawsze i w sklepie mięsnym będziesz prosić o żołądki na okrągło. 

Zobacz wideo Gulasz wołowy - zobacz, jak przygotować obłędną obiadową klasykę

Gulasz z żołądków z boczniakami i białym winem - poezja obiadowa

Składniki:

  • 1 kg żołądków drobiowych,
  • 500 g boczniaków,
  • 3 średnie cebule,
  • 2-3 ząbki czosnku,
  • solidna łyżka masła,
  • mąka pszenna,
  • kwaśna śmietana,
  • sól, pieprz, listki laurowe, szczypta gałki muszkatołowej, odrobina majeranku,
  • ok. 150-200 ml białego wytrawnego wina,
  • opcjonalnie sok wyciśnięty z połowy cytryny.

Gulasz z żołądków z boczniakami i winem - sposób wykonania:

  1. Żołądki dokładnie oczyść i pokrój na mniejsze kawałki. Cebulę posiekaj w piórka, a czosnek przeciśnij przez praskę. Boczniaki pokrój na mniejsze kawałki i podsmaż je na maśle z odrobiną soli. Powinny się lekko zarumienić.
  2. Żołądki przełóż do garnka i zalej wodą tak, by tylko je zakryła. Gotuj na wolnym ogniu, a w połowie gotowania dodaj sól i 2-3 listki laurowe. Nie martw się, jeśli podczas gotowania trochę wody odparuje. Kiedy żołądki będą miękkie, odcedź je, ale nie wylewaj wywaru.
  3. W międzyczasie na maśle zeszklij cebulę oraz czosnek. Następnie dodaj ugotowane żołądki, całość wymieszaj i dolej wywar z gotowania żołądków (ok. 1,5 szklanki). Zmniejsz moc palnika, wlej wino, dodaj podsmażone boczniaki i duś przez ok. 45 minut.
  4. Gulasz podsyp mąką i dodaj śmietanę. Ponownie wymieszaj, a kiedy całość zgęstnieje, dopraw do smaku przyprawami. Duś jeszcze przez kilka minut i tuż przed końcem gotowania dodaj sok z cytryny. Ponownie wymieszaj i podawaj.
Więcej o: