Ziemniaki to jedne z tych warzyw, które nie wymagają siewu na rozsadę. Można je siać od razu do gruntu. Co więcej wcale nie trzeba mieć wielohektarowego pola, by móc uprawiać ziemniaki. Bez problemu można to robić nawet w przydomowym ogrodzie. Jak zapewnia Joanna Żytkowska, autorka książki "Ogród na balkonie, w doniczce i wszędzie, gdzie chcesz", ziemniaki nadają się do tzw. uprawy pojemnikowej. Wówczas uprawia się je albo w bardzo dużych donicach, albo w specjalnych workach z klapką. Ekspertka tłumaczy, że dzięki temu można podbierać młode okazy i nie trzeba wykopywać całej rośliny.
Minusem takiej uprawy są niewielkie plony (Żytkowska pisze, że jedna donica to ziemniaki mniej więcej na jeden posiłek), ale jeśli zależy nam na tym, by uprawiać ziemniaki tylko dla siebie, to powinno to spokojnie wystarczyć. Żeby jednak w ogóle móc cieszyć się jakimkolwiek zbiorem, trzeba przede wszystkim wiedzieć, kiedy sadzić ziemniaki i jak to robić, by im nie zaszkodzić. Od razu warto zaznaczyć, że nie jest to bardzo trudne w uprawie warzywo, ma jednak kilka wymagań, które trzeba spełnić.
Jak podaje serwis sadyogrody.pl, ziemniaki można sadzić w trzech terminach. Pierwszy przypada już na koniec marca. To tzw. ziemniaki najwcześniejsze. Potem do ziemi wsadza się ziemniaki wczesne - najlepszy termin dla nich to pierwsza połowa kwietnia. Z kolei ziemniaki późne sadzi się w drugiej połowie kwietnia.
Warto również pamiętać, że nie bez znaczenia jest temperatura gleby. W przypadku odmian wczesnych musi to być około 5-6 stopni Celsjusza na głębokości 10 cm. Późne ziemniaki preferują cieplejsze warunki, czyli między 8 a 10 stopni Celsjusza.
Zarówno Joanna Żytkowska, jak i serwis sadyogrody.pl podkreślają, by przed posadzaniem ziemniaków przeprowadzić tzw. podkiełkowanie. "Bulwy przeznaczone do sadzenia zostawić na 2-3 tygodnie na jasnym parapecie, by zaczęły wypuszczać kiełki. Dzięki temu po posadzeniu wyrosną szybciej" - tłumaczy ogrodniczka w swojej książce. Temperatura pomieszczenia powinna wynosić od 10 do 15 stopni C. Ziemniaki lubią słoneczne stanowiska.
Jak postępować dalej? Ziemia do sadzenia ziemniaków powinna być żyzna, przewiewna i spulchniona. Warto zasilić ją kompostem. Następnie wykopujemy w niej wgłębienia o głębokości około 8 cm, choć wiele zależy od wielkości bulw, i wkładamy tam ziemniaki, zachowując odstępy. Po włożeniu do ziemi przysypujemy je i od razu trochę podlewamy.
Jeśli zamierzamy sadzić ziemniaki w donicach, ziemię trzeba nasypać do 1/3 wysokości, wsadzić ziemniaki w około 30-centymetrowych odstępach i przysypać kolejną warstwą. Żytkowska dodaje, że ziemię dosypujemy w miarę kiełkowania do momentu, aż zapełnimy całą donicę. Ziemniaki regularnie podlewamy.
Trzeba także pamiętać, by zapewnić ziemniakom odpowiednie towarzystwo. Kiepskim sąsiedztwem będą pomidory (ogrodniczka tłumaczy, że to m.in. przez ryzyko wzajemnej zarażenia się upraw zarazą ziemniaka), marchew, buraki, papryka i ogórki. Natomiast dobrze będą się czuć, jeśli posadzimy je np. przy warzywach kapustnych, szpinaku czy fasoli.
Poza najwcześniejszymi odmianami ziemniaków w marcu można sadzić i siać do donic: marchew, pietruszkę, sałatkę, szpinak, rzodkiewkę, cebulę dymkę, bób, sadzonki truskawek i poziomek. Z kolei na rozsadę można siać: paprykę, pomidory, bakłażany, kapustę, kalarepę oraz sałatę.
Źródło: Książka "Ogród na balkonie, w doniczce i wszędzie, gdzie chcesz" Joanny Żytkowskiej, serwis sadyogrody.pl