Są takie potrawy w kuchni polskiej, które albo się kocha, albo wręcz przeciwnie. Jedną z nich są flaczki. Myślę jednak, że osoby, które nie lubią flaczków, nie jadły ich naprawdę dobrze przyrządzonych. Jak zatem zrobić idealne flaczki? Mam na to sposób. Wywar to podstawa.
Jak zrobić flaki? Przepis. Fot. istockphoto.com / arfo
REKLAMA
REKLAMA
Flaki to staropilski klasyk, który pojawia się na naszych stołach regularnie, głównie z okazji rodzinnych uroczystości. Przepis na flaki jest dość prosty - oczyszczone i pocięte mięso z żołądków gotuje się w rosole. Jednak to właśnie rosół, czy też wywar jest podstawą smaku. Koniecznie musi być na mięsie wołowym i dodatkowo, ze sporą ilością kolagenu. Nie można zapomnieć także o przyprawach. Podstawa to gałka muszkatołowa, imbir, majeranek - to niemal kochanek flaków i pieprz, który stoi na straży ich miłości. Pieprzu musi być sporo, ale nie na tyle, żeby przyćmił smak żołądków. Nie ma co wymyślać, ten przepis na flaczki jest idealny.
REKLAMA
Klasyczne flaczki jak z wesela. Na wołowinie są prima sorcik
Wywar do flaków ugotujesz z tych składników:
ok. 1,5 kg wołowiny (polecam szponder lub mieszankę na rosół wołowy),
1 golonka z indyka (możesz użyć także skrzydła lub szyjki),
Tradycyjne flaki. Tak robią najlepsze kucharki i nasze babcie
Najpierw ugotuj rosół. Do garnka włóż mięso i zalej je zimną wodą. Zagotuj i zbierz szumowiny. Następnie dodaj obraną włoszczyznę i przyprawy. Gotuj na wolnym ogniu przez 3 godziny, aż wołowina będzie miękka. Następnie przecedź wywar i podziel mięso na kawałki. Następnie odłóż na bok.
Flaki włóż do garnka i zalej je zimną wodą. Następnie gotuj je do miękkości. Przed końcem gotowania dodaj łyżeczkę soli.
Odlej szklankę wywaru, gdzie gotowały się flaki. Następnie przecedź je i dodaj do wołowego rosołu. Gotuj jeszcze przez 20-30 minut. Następnie dodaj ugotowane mięso.
Teraz czas na doprawianie. Dodaj marchewkę startą na tarce oraz posiekaną i podsmażoną na maśle cebulę. Dodaj łyżkę majeranku, czubatą łyżeczkę gałki muszkatołowej, łyżeczkę majeranku i do smaku obie papryki. Gotuj dalej na średnim ogniu przez 15 minut. Jeśli chcesz dodać swoim flakom nieco "kleistości", wlej szklankę wody z wywaru, w którym się gotowały.
Przygotuj zasmażkę. Na patelni rozpuść łyżkę masła. Następnie dodaj łyżkę mąki i energicznie zamieszaj, by nie powstały grudki. Dodaj chochelkę wywaru i całość połącz w jednolitą, ale dość gęstą masę. Następnie dodaj do zupy i wymieszaj całość. Po 5 minutach gotowania flaki są gotowe i naprawdę pyszne.