Istnieje mnóstwo przepisów na dania z białą kiełbasą w roli głównej i każdy z nich zakończy się sukcesem, jeśli mamy pyszną, dobrej jakości bazę. Nie ważne, czy do żurku, do zapieczenia, uduszenia czy zgrillowania, biała kiełbasa powinna być dobra, pełna mięsa przypraw i pozbawiona konserwantów, na które możemy liczyć, kupując białą kiełbasę w marketach.
Zobacz wideo Niezawodny przepis na świąteczny żurek hapsa!
Biała kiełbasa jest naprawdę prosta w wykonaniu i niezbędna do jej zrobienia jest oczywiście maszynka do mięsa. Dobrze, jeśli maszynka ma w zestawie specjalną końcówkę do nadziewania kiełbasek. Przyda się także ostry nóż - przyjemnie, jeśli podczas jedzenia kiełbasy możemy w niej wyczuć poszczególne kawałki mięsa. Podstawą są także przyprawy - majeranek to wręcz świętość, jeśli chodzi o białą kiełbaskę. Nie mniej ważny jest także czosnek - nie może być przeciśnięty przez praskę, tylko bardzo drobno przesiekany i roztarty z solą na papkę. Co jest jeszcze ważne? Masowanie i woda. Dzięki temu kiełbaska będzie tak soczysta, że po sparzeniu będzie aż tryskać sokiem podczas krojenia.
Biała kiełbasa - najlepszy przepis na swojski wyrób. Idealny na Wielkanoc
Składniki:
- 1,5 kg karkówki wieprzowej (najlepiej wybrać chudszy kawałek),
- 1 kg łopatki wieprzowej,
- ok. 600 g podgardla,
- 60 g soli,
- 8-10 ząbków czosnku,
- łyżka majeranku,
- płaska łyżka grubo mielonego pieprzu,
- ok. 300 ml zimnej, przegotowanej wody,
- jelita wieprzowe,
- łyżeczka smalcu,
- opcjonalnie: 3 g saletry potasowej.
Domowa biała kiełbasa - sposób wykonania:
- Mięso osusz ręcznikiem papierowym. Następnie łopatkę i podgardle pokrój na mniejsze kawałki. Łopatkę zmiel w maszynce o grubych oczkach, a podgardle - o małych. Karkówkę z kolei pokrój na maksymalnie drobne kawałki, niezbędny do tego będzie duży, ostry nóż. Mięso przełóż do miski.
- Czosnek bardzo drobno posiekaj. Następnie dodaj odrobinę soli i rozetrzyj całość na papkę. Dodaj do mięsa. Dodaj także majeranek, pieprz, resztę soli i saletrę. Zacznij całość wyrabiać, stopniowo dolewając zimną wodę. Masowanie kiełbasy to najważniejsza czynność podczas jej wykonywania, dlatego warto poświęcić na nią nawet kwadrans.
- Kiedy masa jest już dobrze wyrobiona i klejąca, owiń miskę folią spożywczą i włóż do lodówki, najlepiej na całą noc.
- Kiedy mięso się chłodzi, przygotuj jelita. Wymocz je w gorącej wodzie przez ok. 1.5 godziny. Następnie posmaruj nakładę do nadziewania smalcem i nawlecz na nią wymoczone jelita.
- Napełniaj jelita mięsem, związując je w pętka o długości 10-12 cm. Następnie powieś kiełbasę, by trochę wyschła, najlepiej w chłodnym i suchym miejscu. Po kilku godzinach kiełbasa jest gotowa do parzenia i pieczenia oraz gotowania.