• Link został skopiowany

Gulasz wołowy robię jak z restauracji. Mięso jest mięciutkie dzięki nietypowej przyprawie

Gulasz wołowy to danie do zadań specjalnych. Podajemy go z kluskami śląskimi lub kaszą i ogórkiem, ale nawet najlepsze dodatki go nie uratują, kiedy mięso jest twarde i pozbawione smaku. Z tym przepisem nie musisz się o to martwić. Podpowiemy, jak zrobić gulasz wołowy z idealnie miękkim mięsem. Założę się, że nikt nie pomyślał, żeby dodać tę przyprawę do czegoś innego niż szarlotka.
Gulasz wołowy wymaga długiego gotowania na wolnym ogniu.
zdjęcie ilustracyjne, nobtis/ iStock

Dlaczego gulasz wołowy określiłam mianem dania do zadań specjalnych? A no dlatego, że ta potrawa sprawdzi się idealnie na każdą okazję. Zarówno podczas rodzinnych uroczystości takich jak śluby, chrzciny, imieniny czy ważne jubileusze, jak i na niedzielny oraz codzienny obiad. Przepis na gulasz nie należy do trudnych, jednak wiemy doskonale, że na daniach z wołowiną można się wyłożyć, bo to mięso jest jak "panna na wydaniu" - bywa kapryśne. Szczególnie w gulaszu i sosach lubi się wysuszać i zamiast pysznej, delikatnej wołowinki mamy coś w rodzaju twardego kapcia.

Zobacz wideo Mądra Babcia pokazała, jak zrobić obłędny gulasz z grzybami. Zaniemówisz z zachwytu

Co zatem zrobić, żeby wołowina w gulaszu była idealnie miękka? Mamy na to trzy patenty. Pierwszym z nich jest zamarynowanie mięsa w przyprawach, w tym w cynamonie. Brzmi nietypowo? Możliwe, ale dodatek cynamonu "ściąga" tkanki mięsa, przez co cały smak zamyka się w środku. Dodatkowo podczas duszenia warto dodać do mięsa czerwone wino - kwaśny smak wytrawnego wina sprawi, że mięso cudownie skruszeje. Ważne jest także odpowiednie obsmażenie mięsa - krótko, intensywnie, z każdej strony bez mieszania, żeby wszystkie soki zostały "uwięzione w środku". Dzięki tym poradom twój gulasz będzie smakował jak z najlepszej restauracji.

Jak zrobić gulasz wołowy? Z tym przepisem wyjdzie jak z restauracji

Składniki:

  • 1 kg wołowiny, najlepiej sprawdzi się udziec, kark lub pręga,
  • 3 średnie marchewki,
  • 1 korzeń pietruszki,
  • 2-3 łodygi selera naciowego,
  • 2 żółte cebule,
  • 2 ząbki czosnku,
  • 500 ml bulionu wołowego na kościach (można użyć także rosołu wołowego lub wołowo-drobiowego),
  • 300 ml czerwonego, wytrawnego wina,
  • przyprawy: sól, pieprz, liście laurowe, słodka papryka, ostra papryka, cynamon,
  • opcjonalnie: koncentrat pomidorowy.

Gulasz wołowy - sposób wykonania:

  1. Mięso osusz ręcznikiem papierowym i pokrój w większą kostkę. Następnie dodaj cynamon i słodką oraz ostrą paprykę, wymieszaj i włóż do lodówki na około dwie godziny, a najlepiej na całą noc, by mięso się zamarynowało.
  2. Przygotuj garnek z szerokim dnem lub dużą patelnię i rozgrzej trzy łyżki oleju. Cebulę pokrój w piórka i wrzuć na rozgrzany olej. Kiedy się zeszkli, dodaj przeciśnięty przez praskę czosnek. Smaż przez minutę na większym ogniu, następnie dodaj wołowinę. Smaż na dużej mocy palnika, aż mięso z każdej strony się "zamknie". Nie mieszaj przy tym mięsa zbyt często, żeby nie puściło wody. Nie przejmuj się, jeśli zacznie przywierać.
  3. Do podsmażonego mięsa wlej gorący bulion i drewnianą łopatką przemieszaj dno, aby "oderwać" przywarte mięso i "ruszyć" smak.  Dodaj kilka listków laurowych i na wolnym ogniu duś gulasz przez godzinę.
  4. Warzywa obierz i pokrój w kostkę. Po 30 minutach gotowania dodaj je do wywaru z mięsem. Następnie wlej wino i poczekaj, aż alkohol w części odparuje. Duś gulasz na wolnym ogniu przez półtorej godziny.
  5. Kiedy mięso zacznie robić się miękkie, dopraw do smaku przyprawami i koncentratem, jeśli go używasz. Gotuj gulasz, aż nieco się zredukuje (nie powinno to trwać dłużej niż 30 minut). Pod koniec gotowania możesz dodatkowo zagęścić gulasz dwiema łyżkami mąki wymieszanymi z odrobiną zimnej wody lub ostudzonego bulionu. 
Więcej o: