• Link został skopiowany

Dodaj do kiszonych zamiast chrzanu. Słoik będzie znikał za słoikiem

Chrzan wydaje się nieodłącznym kompanem ogórków kiszonych. Prawdopodobnie większość osób robiących ogórki kiszone wkłada go do słoika. Chrzan podkręca ich smak oraz nadaje im chrupkości i twardości. Być może zaskoczymy teraz część osób, mówiąc, że mimo to chrzan wcale nie jest niezbędny przy kiszeniu ogórków. Równie dobrze, a może nawet lepiej, sprawdzą się inne dodatki.
Ogórki kiszone
Bubushonok / Shutterstock

Przede wszystkim trzeba podkreślić, że chrzan przetworów nie uratuje, jeśli wybierzemy złe ogórki. Co znaczy złe? Miękkie, nieświeże, z oznakami psucia i żółtymi przebarwieniami. Ogórki do kiszenia powinny być nieduże (najlepiej, żeby wszystkie były mniej więcej podobnej wielkości, zbyt duże ogórki mogą być puste w środku), twarde i jędrne. Nie mogą być też zbyt dojrzałe. Najlepsze odmiany ogórków gruntowych do kiszenia to: Borus, Śremski, Octopus i Julian.

Zobacz wideo Nikt nie zna tego przepisu, a jest lepszy niż ogórki. Kapusta małosolna

Gdy już mamy odpowiednie ogórki, potrzebne są też dodatki. Zwykle do słoików wkładamy więc wspomniany wcześniej chrzan, czosnek oraz łodygi kopru z baldachami. Ogórki zalewa się solanką, do której zaleca się użyć soli kamiennej niejodowanej. Czy jednak wszystkie te dodatki są konieczne? Nie każdy bowiem przepada za intensywnym smakiem chrzanu. Czym można go zastąpić?

Ogórki kiszone zrób bez chrzanu. Zamiast niego włóż do słoików inny korzeń

Ciekawym zamiennikiem chrzanu może być... korzeń imbiru. Każdy, kto choć trochę gotuje, dobrze wie, jak aromatyczny i pełen smaku potrafi być. Dodanie go do ogórków kiszonych świetnie podkręci ich smak. Imbir do słoików najlepiej wkładać obrany i pokrojony w plasterki. Nie trzeba dodawać go dużo. Wystarczy, że w każdym słoiku znajdą się po dwa plastry.

Inną alternatywą dla chrzanu są ziarna białej gorczycy. Wystarczy łyżeczka lub półtorej do każdego słoika, by nadać ogórkom kiszonym odpowiedni smak. Ponadto działa jak naturalny konserwant. Wspólnie z czosnkiem zadba też o to, żeby ogórki nie zmiękły.

Jest jeszcze inny składnik, który można dodać do ogórków kiszonych zamiast chrzanu i zagwarantować im chrupkość i twardość. To liście, a konkretnie liście dębu, wiśni, porzeczki lub winogron. Niektórzy dodają je nawet wtedy, kiedy używają chrzanu. Dlaczego liście mają taki wpływ na ogórki? Znajdują się w nich garbniki, które zapobiegają rozbijaniu pektyn, a tym samym pomagają utrzymać chrupkość ogórków i je naturalnie konserwują. Pektyny to naturalne substancje, które występują w ściankach komórkowych warzyw i owoców. Mają właściwości stabilizujące i zagęszczające, a co za tym idzie - pomagają uzyskać odpowiednią konsystencję przetworów (są często stosowanym dodatkiem np. do dżemów).

Więcej o: