• Link został skopiowany
Tylko u nas

Zanurz w tym mięso, a będzie kruche i soczyste. Tak robią najlepsi kucharze

Aleksandra Wiśniewska
Komu choć raz mięso nie wyszło suche jak wiór i twarde jak podeszwa, niech pierwszy rzuci patelnią. To się zdarza, ale nie warto załamywać rąk, tylko zastosować się do wskazówek najlepszych kucharzy. Ola Juszkiewicz, zwyciężczyni "MasterChefa", oraz Dariusz Baryga, szef kuchni z wieloletnim doświadczeniem, zdradzili nam swoje sposoby na soczyste i kruche mięso. Będzie trochę o temperaturze, zamykaniu, odpoczywaniu i ananasie.
Jak przygotować mięso, by było soczyste i kruche? Kucharze radzą
fot. mięsa: Angelika Heine / Shutterstock / zdjęcie ilustracyjne / fot. Oli Juszkiewicz i Dariusza Barygi: archiwum prywatne / kolaż Haps.pl

Ola i Dariusz to gotujące małżeństwo. Wspólnie prowadzą w Giżycku pracownię kulinarną Juszkiewicz&Baryga. Poprosiłam ich, by jako doświadczeni i profesjonalni kucharze doradzili, jak przyrządzić mięso, by było soczyste, kruche i miękkie. W końcu nikt nie lubi, gdy mięso, na które często wydaliśmy niemałe pieniądze, konsystencją bardziej przypomina podeszwę buta.

Zobacz wideo Zobacz przepis Hapsa na tacos z grillowaną karkówką

Jak smażyć i piec mięso, żeby nie wyschło na wiór?

Zanim mięso poddamy jakiejkolwiek obróbce termicznej, trzeba zadbać o to, by miało odpowiednią temperaturę. Lepiej więc nie wrzucać na patelnię czy do piekarnika mięsa prosto z lodówki. Ola Juszkiewicz radzi, by wyjąć je około godzinę wcześniej i pozwolić, by osiągnęło temperaturę pokojową

Jeżeli mamy do czynienia z polędwiczką wieprzową, karkówką w całości lub mięsem na gulasz, warto taki produkt – przed pieczeniem w piekarniku bądź duszeniem w sosie – mocno obsmażyć z każdej strony na patelni, aby je "zamknąć". Dzięki temu mięso będzie soczyste i jędrne

- dodaje Dariusz Baryga.

Ważne jest również to, na jakim sprzęcie smażymy. Kucharze podpowiadają, że najlepiej sprawdzają się patelnie o dwustronnej strukturze plastra miodu, które zapobiegają przypalaniu. Dzięki temu mięso ładnie się na nich zezłoci, a nie zamieni w kawałek węgla. - Zapobiegają przypalaniu. Każdy gatunek mięsa ma swoją określoną temperaturę, którą powinien osiągnąć – i której nie powinien przekroczyć – aby zachować jak najlepsze walory smakowe. Przed przystąpieniem do pieczenia warto znać pożądaną temperaturę i podczas obróbki korzystać z termometru gastronomicznego - radzi Baryga.

Jeszcze jedną wskazówką dotyczącą pieczenia mięsa dzieli się Ola Juszkiewicz. Zwyciężczyni "MasterChefa" wyjaśnia, by nie usuwać skóry, bo jest doskonałym zabezpieczeniem mięsa przed wysychaniem w wysokiej temperaturze. 

Rodzaje mięsa, takie jak steki, pierś z kaczki czy polędwiczka, powinny po obróbce termicznej zawsze „odpocząć" przez około 5 minut. Jeśli decydujemy się na pieczenie mięsa w piekarniku, należy stosować naczynia z pokrywką, a dopiero pod koniec pieczenia odkryć mięso, aby ładnie się zarumieniło. Po zakończeniu pieczenia warto wyjąć mięso z piekarnika i ponownie je przykryć, aby zatrzymać soczystość.
Ola Juszkiewicz i Dariusz Baryga
Ola Juszkiewicz i Dariusz Barygaarchiwum prywatne Oli Juszkiewicz i Dariusza Barygi

Jak marynować mięso, by było kruche i soczyste? Czy warto korzystać z gotowych mieszanek?

- Zdecydowanie polecamy domowe marynaty. Gotowe mieszanki dostępne w sklepach są często nie tylko bardzo słone, ale również zawierają zbędne i szkodliwe konserwanty. Najprostsza marynata to połączenie ulubionej musztardy z majonezem, ziołami i odrobiną sosu sojowego - mówią zgodnie Ola i Dariusz.

Radzą, by zastanowić się, co chcemy osiągnąć, marynując mięso. Czy zależy nam tylko na nadaniu mu smaku (jak to zwykle dzieje się w przypadku karkówki), czy chcemy uniknąć przesuszenia go, co ma duże znaczenie, gdy przygotowujemy np. pierś drobiową. - Skutecznym sposobem na zatrzymanie wilgoci, szczególnie w drobiu, będzie marynata na bazie maślanki i wody gazowanej. Marynata z mleka pomaga w przypadku wątróbki – niweluje jej goryczkę. Z kolei połączenie octu, wody i jałowca sprawdza się przy kruszeniu dziczyzny - tłumaczy Dariusz.

Wybór marynaty zależy jednak nie tylko od rodzaju mięsa, lecz także od sposobu obróbki. Ola odradza np. marynowanie karkówki w miodzie, czosnku czy słodkim sosie BBQ, bo wówczas mięso będzie się palić na ruszcie. - Lepiej przygotować z tych składników glazurę i posmarować nią mięso dopiero pod koniec grillowania. Jeżeli nie mamy zbyt wiele czasu na marynowanie mięsa, warto zaopatrzyć się w pojemniki próżniowe – usunięcie powietrza z naczynia znacznie skraca czas marynowania - mówi.

Czy warto moczyć mięso w mleku, jogurcie lub zsiadłym mleku?

Kucharze uważają, że rzeczywiście jest dobry sposób na marynowanie mięsa. - Jak już wspomnieliśmy, nabiał to świetna baza do marynat wstępnych. Mleko czy maślanka pomagają pozbyć się goryczki i nieprzyjemnych smaków. Marynowanie schabu w mleku z cebulą zmiękcza mięso i nadaje mu kruchości. Natomiast marynowanie drobiu w maślance czy zsiadłym mleku sprawia, że białe, chude mięso pozostaje soczyste - wyjaśnia Baryga.

Jakie są inne dodatki, które nadają mięsu soczystości?

O ile z nabiału faktycznie korzysta spora część Polaków, przygotowując mięso, o tyle nie każdy wie, że dobrze w uzyskiwaniu soczystości sprawdzają się też inne produkty. Ola Juszkiewicz podpowiada, by nastrzykiwać, faszerować lub obkładać mięso tłuszczem, np. masłem lub słoniną. Dzięki temu zatrzymamy w nim wilgoć, a to przełoży się na soczystość.

Połączenie jogurtu z sokiem z cytryny lub z kawałkami ananasa przy marynowaniu drobiu czy polędwiczki wieprzowej zmiękcza mięso, rozbija włókna i pomaga utrzymać wilgoć

- tłumaczy.

Dodaje, że wspólnie z Dariuszem mieli okazję zaobserwować, jak marynuje się mięso na południu Europy. - Robi się to z dodatkiem cebuli i pomidorów, a następnie piecze się je razem z tymi składnikami. Uwalniające się soki i aromaty przenikają do mięsa - opisuje.

Ola i Dariusz zdradzili nam też swoją ulubioną metodę na marynowanie mięsa, które nadaje mu wyjątkowej soczystości. - To połączenie ostrej musztardy, majonezu, maślanki, suszonego tymianku, otartego majeranku, czosnku, sosu sojowego i oliwy. To nasza klasyczna marynata – sprawdza się przy wielu gatunkach mięsa i jeszcze nigdy nas nie zawiodła - przekonują.

Ola Juszkiewicz – zwyciężczyni programu MasterChef, autorka książki kulinarnej "Po pierwsze tradycja". Biolożka i ekolożka, propagatorka kuchni zero waste. Ekspertka i kucharka w programach telewizji śniadaniowej. Na co dzień związana z Mazurami, gdzie prowadzi sielską pracownię kulinarną. Ekspertka marki FoodSaver.

Dariusz Baryga – prywatny szef kuchni z wieloletnim doświadczeniem, prowadzący audycje i programy kulinarne oraz ambasador marki Kohersen. Kucharz, który z pasją odtwarza staropolskie przepisy, dodając nutę świeżości i nowoczesności. Prowadzi szkolenia, warsztaty i pokazy kulinarne.

Więcej o: