• Link został skopiowany

Ciekawsza niż kanapka, lżejsza niż makaron. Ta sałatka nigdy się nie nudzi. Gotowa w kwadrans

Ten składnik zyskał popularność w zdrowej kuchni, ale wciąż wiele osób nie wie, jak go wykorzystać. Do czego można użyć komosy ryżowej? Sposobów jest naprawdę sporo - od dań obiadowych, po śniadaniowe miski. A w połączeniu z łososiem tworzy pełnowartościowy i zaskakująco prosty posiłek.
Sałatka z komosy ryżowej i łososia
Fot. iStock, piyato

Z komosą ryżową zetknęłam się pierwszy raz kilka lat temu. Na początku podeszłam do niej niepewnie. Gotowałam jak ryż, jadłam z warzywami, ale dopiero połączenie z wędzonym łososiem i cytryną sprawiło, że zakochałam się w tej mieszance. Komosa, czyli quinoa, jest naturalnie bezglutenowa, bogata w białko, błonnik, witaminy i minerały. Idealnie pasuje do lekkich sałatek, ale można ją też wykorzystać jako bazę do kotletów lub dań śniadaniowych. 

Zobacz wideo Komosa ryżowa, czyli Quinoa. Co warto o niej wiedzieć?

Komosa ryżowa. Gotowanie jej jest łatwe i szybkie

Komosa ma delikatny, lekko orzechowy smak, który świetnie komponuje się z warzywami, rybą i ziołami. Nie skleja się jak ryż, ale też nie wymaga aż tak dokładnego pilnowania podczas gotowania. W dodatku robi się szybko, bo ok. 15 minut, a po ostudzeniu świetnie nadaje się do sałatek, bo nie traci struktury i nie staje się papkowata.

Składniki na 2 porcje sałatki z komosy i łososia:

  • 120 g ugotowanej komosy ryżowej,
  • 100 g wędzonego łososia (może być pieczony lub grillowany),
  • 6-8 pomidorków koktajlowych,
  • 80 g ogórka zielonego,
  • garść rukoli lub mieszanki sałat,
  • sok z połówki cytryny,
  • łyżeczka oliwy z oliwek,
  • sól i pieprz do smaku,
  • listki świeżej kolendry lub natki pietruszki (do dekoracji).

Jak gotować komosę ryżową? Kilka prostych zasad, by zawsze wychodziła sypka i delikatna

Choć komosa wydaje się banalna do przygotowania, kilka drobnych błędów może sprawić, że stanie się gorzka lub zbyt miękka. Dlatego warto pamiętać o kilku zasadach. Przed gotowaniem zawsze dokładnie ją przepłucz na sitku - to usunie gorzkie saponiny z powierzchni ziaren. Proporcja to zwykle 1 część komosy do 2 części wody.

Sposób przygotowania sałatki:

  1. Przepłucz komosę na sitku, następnie wsyp ją do garnka z wodą i zagotuj. Po zagotowaniu zmniejsz ogień do minimum, przykryj i gotuj przez 15 minut. Odstaw na kilka minut pod przykryciem i delikatnie przemieszaj widelcem. Najlepiej, jeśli będzie letnia lub chłodna, wtedy nie sparzy sałaty i nie rozmiękczy warzyw.
  2. Przygotuj dodatki. Pomidorki przekrój na połówki, ogórka pokrój w drobną kostkę, a łososia porwij lub pokrój na kawałki.
  3. W dużej misce wymieszaj komosę z warzywami i rukolą. Skrop sokiem z cytryny, dodaj oliwę, dopraw solą i pieprzem. Na końcu dodaj łososia, by się nie rozpadł przy mieszaniu.
  4. Podawaj od razu lub przechowuj w lodówce. Możesz udekorować zieleniną i dodać plasterek cytryny na wierzch.
Więcej o: