Gdyby tak się uprzeć, ukisić można niemal wszystko, ale my wciąż stawiamy na dwa klasyki - ogórki i kapustę. Czasami zdarzają się osoby, które kiszą pomidory, a nawet cukinię, ale mało kto pomyśli o tym, żeby ukisić dynię. A prawda jest taka, że kiszona dynia ma wyjątkowy, nietuzinkowy smak. Od ogórków odróżnia ją delikatniejsza tekstura i wyczuwalna, choć delikatna słodycz i nieśmiała korzenna nutka, którą zapewniają goździki i anyż.
Kiszona dynia jest idealnym dodatkiem do obiadu, świetnie pasuje do kaczki i drobiu, a także gulaszu i różnych mięsnych sosów. Idealnie komponuje się w sałatkach, a w jarzynowej jest prawdziwym zaskoczeniem. Przepis jest prosty i aż się prosi, żeby zrobić go tej jesieni.
Zobacz wideo Pokochasz dynię w tej odsłonie. Klasyczne kopytka płaczą z zazdrości
Kiszona dynia smakuje i zaskakuje. Najlepsza kiszonka tej jesieni
Przygotuj:
- dynię piżmową albo hokkaido (tyle, ile ci wejdzie do słoików),
- klasyczną solankę: na jeden litr wody jedna łyżka soli, najlepiej kamiennej,
- czyste i wyparzone słoiki, najlepiej jednakowej pojemności.
Do każdego słoika włóż:
- 2 ząbki czosnku,
- 3 kawałki korzenia chrzanu (ok. 3 cm),
- gałązkę kopru z baldachem,
- 5 goździków,
- 2 listki laurowe,
- 2 gwiazdki anyżu,
- 1/3 laski cynamonu (opcjonalnie).
Kiszona dynia z goździkami i anyżem - sposób wykonania:
- Zajmij się dynią. Cienko obierz ją ze skóry, następnie usuń pestki, a zwarty miąższ pokrój w kostkę. Kostka nie musi być zbyt drobna. Kiedy pokroisz dynię, przygotuj solankę, tyle, ile potrzebujesz. Na jeden litr wody przypada jedna łyżka soli. Solankę zagotuj i delikatnie ostudź, powinna mieć temperaturę pokojową.
- Na dno czystych i wyparzonych słoików połóż odpowiednią ilość czosnku i listki laurowe. Następnie włóż dynię. Kostki warzywa układaj dość ciasno i między poszczególne kawałki włóż chrzan, goździki i gwiazdki anyżu oraz cynamon.
- Słoiki zalej zalewą i na wierzchu połóż gałązkę kopru. Następnie lekko zakręć i połóż je na blacie lub w innym miejscu w temperaturze pokojowej. Po trzech dniach powinna zacząć zbierać się piana - to znaczy, że proces fermentacji się rozpoczął.
- Po upływie pięciu dni fermentacja będzie już zaawansowana. Wtedy możesz szczelnie zakręcić słoiki z dynią i przenieść je do piwnicy lub w inne ciemne miejsce. Po dwóch tygodniach już możesz zajadać się pyszną kiszoną dynią.