Lemoniada arbuzowa to nieco inny sposób na tradycyjną lemoniadę. Jak wiadomo, arbuz ma właściwości doskonale gaszące pragnienie, dlatego świetnie sprawdzi się przy przygotowywaniu tego rodzaju napoju. Dlaczego lemoniadę z arbuza warto samodzielnie przygotowywać i pić? Przede wszystkim, jak każda lemoniada, napój ten ma za zadanie orzeźwiać i bardzo dobrze wypada w tej roli. Zastąpienie cytryn innymi owocami może mieć tu całkiem sporo sensu — przede wszystkim arbuzy kojarzą się z późną wiosną i latem. Zawierają one dużo wody i błonnika. Dzięki temu warto je wykorzystywać jako przekąskę lub właśnie przyrządzać z nich pyszny napój, który smakuje dzieciom i dorosłym. Dodatkowo okazuje się, że ma on całkiem sporo zalet. Jest niskokaloryczny, zawartość błonnika sprawia zaś, że po jego wypiciu mniej chce się jeść.
Jakie właściwości posiada sam arbuz? Warto pamiętać:
Dodatkowo arbuz odgrywa ważną rolę jeśli chodzi o nawadnianie organizmu. To zaś pomaga w utrzymaniu trawienia, krążenia i zdrowia skóry. Okazuje się przy tym, że nawet stosunkowo niewielka utrata płynów ustrojowych (1-3%) sprawia, że nasze samopoczucie i zdolność do sprawnej pracy umysłowej pogarszają się.
Dodatkowo warto pamiętać, że spożywanie arbuza może mieć pozytywny wpływ na:
Jak zrobić lemoniadę arbuzową? Przepis nie jest w tym przypadku przesadnie skomplikowany. Należy przy tym wykorzystać nie tylko samego arbuza, ale i dodatki, które uczynią smak napoju ciekawszym. Potrzebne będą:
Pozostałe składniki można modyfikować w zakresie ich ilości i rodzaju. Choćby cukier może być zastąpiony zdrowszymi zamiennikami.
Jak zrobić lemoniadę arbuzową krok po kroku tak, by można było się nią cieszyć i orzeźwiać w upalne dni? Należy zacząć od przygotowania samego miąższu owocowego. Połowę arbuza trzeba wydrążyć, najlepiej jest też pozbyć się pestek. Po wybraniu miąższu należy pokroić go w kostkę i wrzucić do większej miski. Tutaj łączy się go z sokiem wyciśniętym z cytryn i cukrem. Wszystkie elementy należy zblendować do całkowitego połączenia się. Całość łączy się z ilością ok. 500 ml wody i miesza. Lemoniada jest już gotowa do spożycia. Miętę warto wykorzystać do dekoracji. Lemoniada będzie najlepiej smakowała po schłodzeniu.
Zobacz też: Gdzie można rozpalić ognisko, aby było bezpiecznie? Sprawdź!