Dlaczego mięso musi odpoczywać po usmażeniu? Wyjaśniamy

Wszyscy miłośnicy domowych steków wiedzą, że tuż po usmażeniu powinno się je odłożyć na chwilę, żeby odpoczęły. Tylko po co?

Odpowiedź jest całkiem prosta. Kilka minut takiego "leżakowania" wystarczy, by soki z mięsa nie rozlewały się po talerzu, gdy przekroimy mięso, a nasz stek zachował więcej smaku i był odpowiednio miękki. Jak to się dzieje?

Okazuje się, że za całym procesem "odpoczywania" kryją się różnice w temperaturze, powstałe podczas obróbki termicznej. Podczas smażenia zwężają się włókna mięśniowe, które "wpychają" płyn do środka kawałka mięsa. Stek od razu po zdjęciu z patelni ma twardą "skórkę", a wewnątrz buzują w nim soki. Kiedy ostygnie, włókna rozluźniają się i rozszerzają, przez co soki rozprowadzają się równomiernie po całym kawałku, a zewnętrzna część mięknie. W ten sposób stek staje się idealny do jedzenia!

 

Jak długo powinien odpoczywać stek, a jak długo pieczeń?

Stek najlepiej położyć na ciepłym talerzu i przykryć (luźno!) folią aluminiową. W zależności od tego, jak duży kawałek mięsa usmażyliśmy, zostawiamy go na 4-10 minut. Podobnie postępujemy z pieczeniami, których również nie kroi się od razu po wyjęciu z piekarnika. W zależności od wielkości naszego pieczystego czas na odpoczynek wynosi około 10-20 minut.

 

Pamiętaj!

Jeśli twój stek leży w lodówce, wyjmij go z niej na minimum 30 minut przed smażeniem. Najlepszy jest z solą morską i świeżo zmielonym pieprzem.

Doskonałym dodatkiem do steków (a także pieczonych mięs i serów) będzie również aromatyczna konfitura z czerwonej cebuli. Jak ją zrobić? Instrukcja na filmie poniżej:

Zobacz wideo
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.