Trudno uwierzyć, że te kury naprawdę tak wyglądają! Są czarne nie tylko z zewnątrz

Ayam Cemani to wyjątkowa rasa kur pochodząca z Indonezji. Dlaczego wyjątkowa? To jedne z niewielu zwierząt na tym świecie, które są jednobarwne nie tylko "od stóp do głów", ale również... wewnątrz.

Choć czarne upierzenie to w świecie ptaków nie nowość, rasa Ayam Cemani jest jedyna w swoim rodzaju. Czarne są nie tylko ich pióra, dziób i skóra, lecz również organy wewnętrzne - a nawet kości.

Wszystko przez jeden gen

Skąd taki kolor? Wszystko przez gen powodujący hiperpigmentację (czyli właśnie nadmierne przebarwienie) części ciała kury. Czarne kury wywodzą się z Indonezji, gdzie od wieków wykorzystywano je przede wszystkim w rytuałach religijnych (m.in. składając je w ofierze). W swojej kuchni wykorzystują je jednak również mieszkańcy Chin.

Zobacz wideo

Jak czarne kury trafiły do Europy?

Ayam Cemani sprowadził do Europy dopiero w 1998 roku holenderski hodowca - Jan Steverink. Obecnie oprócz Holandii hoduje się je również w innych europejskich krajach (m.in. w Niemczech, Czechach czy na Słowacji), w tym także w Polsce.

Kury hoduje się przede wszystkim dla celów ozdobnych, ale ich mięso nadaje się również do jedzenia. Zazwyczaj są one jednak dosyć drogie. Żywa kura kosztuje obecnie około 100-200 zł, a niektóre sprzedaje się nawet za kilkaset złotych więcej.

 

Wbrew licznym internetowym doniesieniom skorupka jaj tych kur nie jest zwykle czarna, a raczej brzoskwiniowa. Wykluwające się z nich kurczaki nie są jednak żółte, tylko czarne, jak rodzice. Jeśli jesteście zainteresowani zakupem, ogłoszenia o sprzedaży kur i jajek lęgowych znajdziecie, chociażby w najpopularniejszych w kraju serwisach aukcyjnych.

Więcej o:
Copyright © Agora SA