Do czego naprawdę służy szuflada pod piekarnikiem? Niekoniecznie tylko do przechowywania garnków

W niektórych kuchenkach ciut pod piekarnikiem znajduje się metalowa szuflada. Większość osób przechowuje w niej kuchenne sprzęty. Tymczasem jej przeznaczenie może być całkiem inne.

- W niektórych naszych kuchenkach jest to oddzielne urządzenie zamontowane pod piekarnikiem, służące głównie do podgrzewania naczyń takich jak talerze lub filiżanki - mówi Grzegorz Proniewicz, ekspert marki Indesit. - Maksymalna temperatura podgrzewania to ok. 40-75 st. C.

Po co podgrzewać naczynia? Potrawa nałożona na ciepły talerz lub napój nalany do ciepłej filiżanki będą po prostu stygły wolniej, niż gdybyś po prostu nałożył lub nalał je do wyciągniętego przed chwilą z szafki zimnego naczynia.

W twojej kuchence nie ma takiej szuflady, a bardzo by ci się przydała? Część producentów oferuje je jako oddzielne urządzenia. Obecnie w sprzedaży oprócz szuflad do podgrzewania naczyń dostępne są bardzo nowoczesne szuflady grzewcze. Wśród ich funkcji znajdziemy np. podtrzymywanie temperatury dań czy rozmrażanie. Można w nich również umieścić ciasto drożdżowe na czas wyrastania.

Szuflada grzewcza to nie nowość

Podobne schowki znajdowały się już w piecach kaflowych. Do dziś niektórzy mogą znać je pod nazwą "dochówka" (lub "duchówka"). Słowo to wzięło się prawdopodobnie od słów "duchota" lub "duszenie" albo odnosiło do tego, że potrawy wyjęte z piekarnika "dochodziły" w tej szufladzie, czyli uzyskiwały taką postać czy konsystencję, jakiej życzył sobie kucharz. Stopniowo słowem tym zaczęto określać również cały piekarnik.

Zobacz wideo Zobacz także: Jak najłatwiej wyczyścić urządzenia kuchenne - piekarnik, zmywarkę i kran?

Nie w każdej kuchence znajduje się tego typu szuflada. Jeśli nie jesteś pewny, czy ta, w którą wyposażony jest twój sprzęt, nadaje się do tego celu, sprawdź w instrukcji lub skontaktuj się z producentem.

To ważne, zwłaszcza jeśli w szufladzie pod piekarnikiem przechowujesz drewniane deski lub instrukcje obsługi kuchennych sprzętów. Według zaleceń producentów w szufladach grzewczych nie powinno się trzymać niczego łatwopalnego.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.