5 błędów, których powinieneś unikać, przechowując jedzenie w lodówce podczas świąt

Ekspert, zajmujący się dystrybucją lodówek, radzi, jak zagospodarować miejsce w lodówce w trakcie świąt, żeby potrawy nie zepsuły się i zachowały swój wygląd oraz smak.

Przechowywanie jedzenia podczas świąt wymaga prawdziwych umiejętności strategicznych. Często lodówki wypełnione są tak bardzo, że jedzenie po ich otworzeniu wręcz z nich wypada. Niestety, nie zawsze przechowane pokarmy nadają się do jedzenia - nagle okazuje się, że ciasta są zgniecione, warzywa i owoce zgniły, a mięso wyschło. 

Jean-Marc Adele, który zajmuje się dystrybucją lodówek w firmie Mitsubishi Electric, zauważył, że ludzie nie przykładają zbyt wielkiej wagi do przechowywania jedzenia, a jednocześnie chcą jak najdłużej cieszyć się pysznymi świątecznymi potrawami. Ekspert wytknął pięć najpopularniejszych błędów, które popełniamy. Są to: przechowywanie owoców i warzyw razem z innymi produktami, trzymanie mięsa na najwyższych półkach, bezmyślne upychanie jedzenia, brak porządku i przeładowanie lodówek.

Jak przechowywać warzywa? Sprawdź, co możesz robić źle:

Zobacz wideo

Przegródki i półki

Pierwszym błędem, który wymienił Adele, jest przechowywanie owoców i warzyw pomiędzy innymi produktami:

Dojrzewające owoce wytwarzają etylen, który przyspiesza dojrzewanie innych produktów i powoduje to, że się psują. Wykorzystuj przestrzenie przeznaczone do przechowywania mięsa, szufladki na ser i inne przegródki.

Jeśli będziesz używał półek zgodnie z ich przeznaczeniem, produkty, które wkładasz do lodówki, będą dłużej świeże. Nie jesteś pewien, do czego służą poszczególne pojemniki? Zawsze możesz posiłkować się instrukcją.

Ekspert przypomina, że wśród samych warzyw i owoców także powinien panować porządek - lepiej, żeby produkty nie były przypadkowo położone obok siebie, lecz znalazły się w grupach. Podobne warzywa i owoce powinny znajdować się obok siebie.

- Szynka, indyk, kurczak i krewetki powinny być przechowywane na dolnej półce. Dzięki temu masz pewność, że żadne płyny nie skapną na półki, które mogłyby znaleźć się pod nimi - tłumaczy Adele. Płyny wyciekające z mięsa mogłyby popsuć inne pokarmy.

Bezmyślne upychanie

Choć najczęściej z wigilijnych stołów nie znika wszystko, Jean-Marc zauważył, że ludzie zupełnie nie przygotowują swoich lodówek na przechowywanie resztek. Po skończonym posiłku bez namysłu wpychają nich patery z ciastem i półmiski z mięsami, nie dbając o porządek.

Jean-Marc zwrócił uwagę na to, że produkty, które spędziły pół dnia na świątecznym stole, mogły się zwyczajnie zepsuć - wtedy przechowywanie ich nie ma sensu. Przed włożeniem jedzenia do lodówki powinno się je skontrolować. Jeśli uznasz, że posiłki można przechowywać, przełóż je do czystych pojemników, w których resztki nie zeschną się, nie przejmą zapachu innych produktów oraz się nie rozpadną (np. ciasta).

Przechowywanie w lodówce - dwa najczęstsze błędy

Dwa ostatnie błędy są najczęściej popełniane właśnie w święta. Jednym z nich jest brak porządku w lodówce. Przez to, że ludzie po otworzeniu drzwiczek nie widzą wszystkich produktów, często kupują pokarmy, które i tak już zalegają na dnie urządzenia. Według eksperta miejsce w lodówce powinno być zagospodarowane tak, żebyś od razu po jej otworzeniu drzwiczek widział wszystkie produkty.

Drugi to przeładowanie lodówek. Jean-Marc ostrzega, że urządzenie nie pracuje w takich warunkach prawidłowo, ponieważ nadmiar jedzenia uniemożliwia prawidłową cyrkulację powietrza: Zimne powietrze musi mieć możliwość swobodnego obiegu, żeby utrzymać jedzenie w odpowiedniej temperaturze.

Choć wydaje ci się, że mając pełną lodówkę, oszczędzasz wiele produktów, tak naprawdę to złudne poczucie. Jedzenie i tak będzie się psuło, ponieważ nie będzie przechowywane w odpowiedniej temperaturze. Co w takim wypadku zrobić? Być może życzliwy sąsiad pozwoli ci zostawić coś w swojej lodówce? Ekspert radzi też podzielić się świątecznymi przysmakami z bliskimi.

To też może cię zainteresować:

Więcej o: