Jak powstają bezpestkowe arbuzy? Do ich produkcji potrzebna jest bardzo toksyczna substancja

Słodkie soczyste arbuzy lubi większość z nas. Ale po co im te pestki? Na szczęście są arbuzy bezpestkowe i takich często szukamy w sklepach. Tylko skąd one się biorą, skoro nie mają pestek, które można by zasadzić? Sprawdziliśmy to.

Latem każdy z nas z chęcią zajada się arbuzami, które o tej porze roku są najsmaczniejsze i najtańsze. Niektórym nie przeszkadzają zatopione w miąższu twarde pestki, jednak większość osób za nimi nie przepada. Nic więc dziwnego w tym, że jesteśmy gotowi nawet zapłacić więcej za arbuzy bezpestkowe. Czy jednak zastanawialiście się kiedyś, jak one powstają, skoro - z braku dojrzałych pestek wewnątrz - nie można ich zasadzić?

Arbuz bezpestkowy, czyli... triploid

W rzeczywistości arbuzy bezpestkowe to dzieło inżynierii genetycznej. To, jak dokładnie powstają, wyjaśnił na stronie "ResearchGate" dr Abhinandan Surgonda Patil, genetyk zajmujący się hodowlą roślin z izraelskiego instytutu badawczego Agricultural Research Organization, Volcani Center.

Zobacz wideo: Nadchodzi kryzys bananowy. Plantacjom grozi zagłada:

Zobacz wideo

Zacznijmy od początku. Zwykły arbuz z pestkami w środku jest diploidem, podobnie jak ludzie. Znaczy to, że dysponuje on dwoma zestawami chromosomów.

Z kolei arbuz bezpestkowy jest triploidem. Oznacza to, że w przeciwieństwie do "klasycznego arbuza" ma on trzy zestawy chromosomów. Skutkuje to między innymi tym, że nie jest on w stanie wytwarzać dojrzałych pestek, które można by było zasadzić, żeby uzyskać kolejną roślinę. By go stworzyć potrzeba natomiast rośliny diploidalnej i... tetraploidalnej, czyli takiej, która zawiera aż cztery zestawy chromosomów.

Jak powstaje arbuz bez pestek?

Białe 'pesteczki' wewnątrz bezpestkowych arbuzów, to okrywy pestek, w których wnętrzu nie zdołały rozwinąć się dojrzałe nasiona.Białe 'pesteczki' wewnątrz bezpestkowych arbuzów, to okrywy pestek, w których wnętrzu nie zdołały rozwinąć się dojrzałe nasiona. Fot. Shutterstock

By uzyskać roślinę z poczwórnym zestawem chromosomów, rozsadę arbuza poddaje się działaniu kolchicyny. To substancja (alkaloid) o silnie toksycznym działaniu, którą wytwarza się przede wszystkim z nasion rośliny o nazwie zimowit. Substancja ta sprawia, że chromosomy w komórkach roślin się duplikują i w ten sposób uzyskuje się tetraploidy. Arbuz bezpestkowy powstaje, kiedy żeński kwiat rośliny z czterema zestawami chromosomów zapyli się pyłkiem, pochodzącym z męskiego kwiatu rośliny diploidalnej.

Jak podaje amerykańska strona National Watermelon Promotion Board, arbuzy bezpestkowe stworzono około 50 lat temu. Te białe "pesteczki", które można znaleźć niekiedy wewnątrz nich, to w rzeczywistości puste okrywy nasion, które nie zdołały się rozwinąć. Można je jeść bez obaw.

Czytaj również:

Więcej o: