Zmiana dyni w efektowny, siejący postrach lampion wciąż jest modna, ale na imprezę z okazji Halloween dobrze przygotować też niebanalne przekąski. Koniecznie z odpowiednimi motywami: dyni, nietoperza, czarownicy, ducha, Drakuli. Mile widziane są też: pająki, pajęcze sieci, nagrobki, zombie i krew. W kuchni wystarczy dać się ponieść wyobraźni i zmaterializować swoje najbardziej mroczne wizje lub zapamiętane kadry z kiepskich horrorów z lat 80. Im straszniej, tym lepiej.
Poza tym na hasło „Cukierek albo psikus” nie będziesz przecież w popłochu przeszukiwać domu w poszukiwaniu czegokolwiek, co ma słodki smak (o ile oczywiście zamierzasz uczestniczyć w halloweenowej zabawie). I zrobisz dobry uczynek - zamiast faszerować dzieci z okolicy, które zapukają do twoich drzwi, kupnymi żelkami, batonikami i cukierkami, zaskoczysz je oryginalnymi, pysznymi przysmakami według naszych przepisów. Zatem do dzieła!
Jeśli w kuchni pojawiają się pajęczyny, to czas zacząć z niej korzystać! Na rozgrzewkę podrzucamy super prosty przepis na dyniowe babeczki-pająki.
Składniki na babeczki:
200 g obranej i startej dyni
360 g mąki
200 g cukru trzcinowego
180 g rozpuszczonego masła
4 jaja
3 łyżeczki cynamonu
2 łyżeczki proszku do pieczenia
Do dekoracji:
1 tabliczka roztopionej gorzkiej czekolady
Czekoladowa posypka
Cukrowe oczy
Kilka cienkich żelek w ciemnym kolorze, np. lukrecjowych
Sposób przygotowania:
1. Wszystkie składniki na babeczki umieść w dużej misce i miksuj na wolnych obrotach aż do połączenia składników.
2. Foremki na muffiny wypełnij ciastem do dwóch trzecich wysokości i wstaw do piekarnika nagrzanego do 180 stopni Celsjusza. Piecz około 20 minut, aż patyczek wbity w środek babeczki pozostanie suchy. Ostudź. W międzyczasie przygotuj składniki do dekoracji. Rozpuszczoną czekoladę umieść w niewielkiej miseczce, aby móc w niej maczać babeczki, a żelki lukrecjowe pokrój na niewielkie kawałki przypominające nogi pająków.
3. Ostudzone babeczki zanurz do połowy w roztopionej czekoladzie. W każdej babeczce wykonaj drewnianym patyczkiem 6 otworów i powciskaj w nie nogi z żelek.
4. Następnie umocuj na babeczkach cukrowe oczy i posyp babeczki czekoladową posypką.
Czekoladowe babeczki z nagrobkiem z kruchego ciastka
Te babeczki możesz upiec na pogrzeb swojej kolejnej diety-cud, która nie zadziałała. Są tak dobre, że na pewno zrobisz je jeszcze nieraz, nie tylko na Halloween.
Składniki na babeczki czekoladowe:
140 g czekolady gorzkiej
100 g masła
40 g śmietany 36-procentowej
4 jajka
50 g cukru
50 g mąki
Składniki na kruche ciastka:
125 g mąki pszennej
45 g cukru pudru
1 żółtko
90 g zimnego masła
Dodatkowo:
50 g rozpuszczonej gorzkiej czekolady
Worek cukierniczy (lub woreczek strunowy)
Sposób przygotowania:
1. Na początku przygotuj kruche ciastka. Wszystkie składniki umieść w dużej misce i zagnieć jednolite i zwarte ciasto. Owiń ciasto folią spożywczą i schowaj do lodówki na co najmniej godzinę.
2. Po tym czasie rozwałkuj ciasto na placek o grubości 2-3 milimetrów i powycinaj z niego nożykiem ciasteczka o kształcie nagrobków. Przełóż ciasteczka na blachę wyłożoną papierem do pieczenia i wstaw do piekarnika nagrzanego do 180 stopni Celsjusza.
3. Piecz około osiem minut, aż brzegi ciastek delikatnie się zarumienią.
4. Rozpuszczoną czekoladę przełóż do woreczka strunowego, odetnij jeden róg i napisz na nagrobkach „RIP”.
5. Teraz przygotuj czekoladowe babeczki. Masło, śmietanę oraz gorzką czekoladę umieść w rondelku i podgrzewaj na małym ogniu, stale mieszając, aż wszystkie składniki się roztopią i dokładnie za sobą połączą. Zdejmij rondel z ognia.
6. W osobnej misce ubij jajka z dodatkiem cukru na jasną i puszysta masę (zajmie to około pięć, sześć minut). Wlej do miski masę czekoladową i miksuj aż do połączenia składników. Na koniec przesiej do miski mąkę i delikatnie wymieszaj całość szpatułką.
7. Nałóż masę do silikonowych foremek na babeczki i wstaw do piekarnika nagrzanego do 180 stopni Celsjusza. Piecz około siedem, osiem minut.
8. W upieczone, ciepłe babeczki powbijaj przygotowane wcześniej nagrobki.
Lubisz pokazywać palcem? No to super, my też. Teraz przez ekran pokazujemy palcem na ciebie i mówimy: "Zrób te ciastka!".
Składniki na ciasto:
125 g miękkiego masła
100 g cukru pudru
1 jajko
200 g mąki
50 g mielonych migdałów
Składniki na polewę:
2 białe czekolady
50 g śmietany 36-procentowej
Fioletowy barwnik spożywczy lub puder z buraka
Dodatkowo:
Garść płatków migdałowych
Drewniane patyczki do szaszłyków
Sposób przygotowania:
1. Wszystkie składniki na ciasto umieść w dużej misce i zagnieć jednolite i zwarte ciasto.
2. Owiń ciasto folią spożywczą i schowaj na godzinę do lodówki.
3. Po godzinie wyjmij ciasto, uformuj z niego wałeczki przypominające palce i nabij je na drewniane patyczki.
4. Ułóż ciastka na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia i wstaw do piekarnika nagrzanego do 180 stopni Celsjusza. Piecz 10-15 minut.
5. W tym czasie rozpuść białą czekoladę z dodatkiem śmietany. Do rozpuszczonej czekolady dodaj fioletowy barwnik i dokładnie wymieszaj. Przy pomocy pędzelka posmaruj upieczone paluchy fioletową polewą i ponownie odłóż je na blachę. Na czubku każdego palucha umieść paznokieć z płatka migdałowego, a następnie ząbkami widelca wykonaj na ciastkach wzory przypominające zgięcia palców. Zaczekaj, aż polewa na paluchach zastygnie i podawaj.
Przepisy: Michał Toczyłowski
Naczynia ceramiczne: Wesky Studio