Dlaczego jedne jajka łatwo obrać, a z innymi jest duży problem? Ogromne znaczenie ma ich świeżość. Ekspertka wyjaśnia

Idealnie obrane jajka to marzenie każdej osoby, która kiedykolwiek podawała je podczas rodzinnych przyjęć. Niestety bywa, że skorupki niemal nie da się oddzielić od białka. Dlaczego tak się dzieje? Zapytaliśmy o to specjalistkę.
Zobacz wideo

Obieranie ugotowanych jajek to nie zawsze łatwa sprawa. Bardzo często właśnie wtedy, kiedy chcemy, żeby były idealne, jak na złość białko przywiera do skorupki tak, że nie da się ich rozłączyć. W efekcie, zamiast perfekcyjnych jajek, otrzymujemy dziwne kształty o nieregularnej, poszarpanej powierzchni. Dlaczego tak się dzieje?

- To, czy skorupka jaja oddziela się łatwiej czy trudniej po ugotowaniu, zależy od bardzo wielu czynników - tłumaczy Katarzyna Gawrońska, Główny Specjalista Krajowej Izby Producentów Drobiu i Pasz. - Jednak dwie kluczowe sprawy to świeżość jaja oraz sposób jego przechowywania. Świeżość jaja to okres, który upłynął od jego zniesienia do momentu, w którym postanowiliśmy je wykorzystać. Na prawidłowy sposób przechowywania wpływa nie tylko temperatura, w której trzymamy jajka, ale także wilgotność oraz - co ważne - zmiany warunków otoczenia, szczególnie te gwałtowne (które nie są korzystne dla żadnych produktów spożywczych).

Dlaczego jedne jajka obierają się łatwiej od innych?

Spotkaliście się kiedyś z twierdzeniem, że najłatwiej obiera się jajka, które są najświeższe? Okazuje się, że można je włożyć między bajki, bo dużo łatwiej jest obrać jajka... starsze.

- Najistotniejszym czynnikiem decydującym o łatwości zdjęcia skorupki jest pH białka - wyjaśnia ekspertka. - W jaju świeżym pH białka wynosi około 8,0-8,2. W miarę starzenia się jaja - na które mają wpływ również warunki jego przechowywania - z białka uwalniany jest dwutlenek węgla. W rezultacie wzrasta pH białka (nawet do wartości 9,5) i skorupka łatwiej oddziela się z ugotowanego jaja. Przyjmuje się, że optymalne pH białka dla gotowanych jaj to 8,8 - 9,0. Jaja mają wtedy cały czas odpowiednią jakość (są świeże), a skorupka oddziela się bez problemów - mówi.

Jak dobrze przechowywać jajka?

Zgodnie z informacjami, które na opakowaniach zamieszczają producenci, jajka powinno się przechowywać w warunkach chłodniczych, to znaczy w lodówce. Jak mówiła nam Katarzyna Gawrońska: - Niższa temperatura jest korzystna, ponieważ aktywność bakterii w takich warunkach jest ograniczona. Dzięki temu wzrasta trwałość jaj i przez dłuższy okres zostaje utrzymana ich wysoka jakość.

Więcej na ten temat:

Jajka nie mają daty przydatności do spożycia, tylko datę minimalnej trwałości, która wynosi 28 dni od daty ich zniesienia. To oznacza, że - o ile przechowywaliśmy je zgodnie z zaleceniami i same jajka nie budzą naszych zastrzeżeń (np. nie zaczną podejrzanie pachnieć) - możemy je jeść również po upływie tego okresu. Zanim jednak zaczniemy je przyrządzać, powinniśmy je umyć.

Więcej o:
Komentarze (60)
Dlaczego jedne jajka łatwo obrać, a z innymi jest duży problem? Ogromne znaczenie ma ich świeżość. Ekspertka wyjaśnia
Zaloguj się
 • boo-boo

  Oceniono 6 razy 4

  Moja ciotka ze wsi z ukończoną podstawówką tylko, już ze 30 lat temu to samo mówiła.

 • zerwany.kwiatek

  Oceniono 11 razy 3

  Czy sklepy będą jutro czynne? Jak obierać jajka? Gazeta jasno daje czytelnikom do zrozumienia, co sądzi o ich inteligencji. Na innej podstronie każe sobie jeszcze za to płacić. Xd

 • pkozar

  Oceniono 9 razy 3

  "Świeżość jaja to okres, który upłynął od jego zniesienia do momentu, w którym postanowiliśmy je wykorzystać. " Odkrywcze.

 • supermarjan

  Oceniono 2 razy 2

  >> temperatura, w której trzymamy jajka,
  nie mam na to zbyt wielkiego wplywu...
  grzeją się od wora i fyjuta....

 • siwywaldi

  Oceniono 4 razy 2

  Jedna uwaga: jajek NIE DA się trzymać w lodówce, bo lodówka by utrzymać właściwą temperaturę, musi mieć zamknięte drzwi. A poza tym jednak trochę boli.... :-(

 • awojli55

  Oceniono 4 razy 2

  specjalistka od obierania jajek. Panowie zachować ostrożność.

 • antares777

  Oceniono 4 razy 2

  Czyli: trzeba wziąć torebkę ekologiczną, najlepiej papierową po cukrze (recycling), wziąć gruby flamaster i wymalować starannie duży napis o treści:
  pH = 9,5
  który będzie informacją dla jajek, do czego mają dążyć i włożyć do niej jajka w celu przechowywania zgodnie z procedurą XP/27/WG/037-a.
  Dlaczego akurat (wzięte z kapelusza) 9,5?
  Bo ono o ciutkę przewyższa zalecaną wartość 8,8 - 9,0, a więc mamy szansę szybciej osiągnąć zalecany poziom.
  Wesołego Alleluja.

 • felicjan.dulski

  Oceniono 2 razy 2

  Są dwa aspekty:
  Stopień "wyschnięcia" jajka (ono cały czas traci wodę) oraz grubość skorupki.
  Im jajko bardziej przeschnięte ("mniej świeże"), tym łatwiej je obrać, bo błonki pod skorupką oddzielają się od siebie (omocznia i owodnia, pamiętam ze szkoły), bo tworzy się pusta przestrzeń.
  Cieńszą skorupkę łatwiej potłuc na drobno i potem razem z błonką odłubywać.
  Oczywiście sposób przechowywania jaj wpływa na ich "wilgotność".

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX