Czym się różnią mandarynki od klementynek? Jest kilka szczegółów, dzięki którym je rozpoznasz

Na przełomie jesieni i zimy w sklepach zaczynają królować cytrusy. Im bliżej świąt, tym chętniej sięgamy zwłaszcza po mandarynki i klementynki. Sądzicie, że to te same owoce? Nie do końca.
Zobacz wideo

Czy zapach obieranej mandarynki wam też przywodzi na myśl święta? Przez to, że sezon na cytrusy przypada na zimę, owoce te nierozerwalnie kojarzą się nam ze świątecznym okresem. I dobrze, bo właśnie wtedy smakują najlepiej.

W sklepach możemy jednak kupić nie tylko pomarańcze i mandarynki, lecz także klementynki. Czym dokładnie są i jak różnią się od "zwykłych" mandarynek?

Klementynki kontra mandarynki

Mandarynki to owoce, które wywodzą się z Azji Południowej i są często wykorzystywane w kuchniach krajów, które są położone w tym rejonie (m.in. kuchni syczuańskiej). Te mniejsze kuzynki pomarańczy są od niej zwykle kwaśniejsze i mają kształt kuli, spłaszczonej na obu wierzchołkach (niczym nasza planeta). Skórka jest grubsza niż w klementynkach i porowata.

Klementynki to młodsze "kuzynki" mandarynek. Powstały dopiero w XIX wieku w Algierii, a swoją nazwę zawdzięczają ponoć wynalazcy - misjonarzowi Marie-Clément Rodierowi. Klementynki powstały jako krzyżówka mandarynki i pomarańczy. Przez to są nie tylko słodsze i mniejsze od mandarynek, lecz także mają bardziej kulisty kształt. Cienka, błyszcząca skórka z niewielkimi porami sprawia, że bardzo łatwo je obrać.

Klementynki są słodsze od mandarynek, a ich skórka jest cieńsza
Klementynki są słodsze od mandarynek, a ich skórka jest cieńsza Fot. Shutterstock

Co zrobić z mandarynek i klementynek?

Drobne, soczyste cytrusy sprawdzą się nie tylko w słodkościach. Z powodzeniem przygotujecie z nich również dania słone. W ich kwaśnym soku można na przykład  marynować mięso (polecamy drób lub cielęcinę), dzięki czemu będzie soczyste i miękkie. Poniżej znajdziecie kilka przepisów z wykorzystaniem właśnie tych owoców.

Deser z mandarynkami, bakaliami i jogurtem

Składniki:

około 370 g gęstego jogurtu naturalnego
4 mandarynki
2 łyżki grubo posiekanych orzechów włoskich
2 łyżki grubo posiekanych migdałów
2 łyżki sparzonych rodzynków
2 łyżki wiórków kokosowych
3 łyżki miodu
szczypta cynamonu

Sposób przygotowania:

Jogurt mocno schłodź w lodówce. Orzechy i migdały zrumień na suchej patelni. Wymieszaj je z rodzynkami, miodem i szczyptą cynamonu. Mandarynki obierz i podziel na cząstki. W szklanych pucharkach układaj warstwami: cząstki mandarynek, na nich warstwę mocno schłodzonego jogurtu, następnie bakalie w miodzie i ponownie jogurt. Wierzch udekoruj kawałkiem mandarynki, posyp wiórkami kokosowymi i od razu podawaj.

Autor: Junona Lamcha-Grynberg (źródło: Palce Lizać)

Kurczak z mandarynkami

Kurczak z mandarynkami
Kurczak z mandarynkami Fot. Arkadiusz Ścichocki / Agencja Wyborcza.pl

Składniki:

300 + 100 ml soku z mandarynek
5 łyżek miodu
50 ml sosu sojowego
4 łyżki otartej skórki z mandarynki
2 łyżki upieczonej i zmiksowanej zielonej papryczki chilli
50 ml posiekanej trawy cytrynowej
3 łyżki listków tymianku
3 łyżki startego imbiru
3 łyżki oliwy
1 łyżka grubej soli morskiej
1,5 kg podzielonego na ćwiartki i pozbawionego kości kurczaka

Sposób przygotowania:

Przygotuj sos miodowo-sojowy: połącz 300 ml soku mandarynkowego, miód i sos sojowy, gotuj przez 20 minut, aż pozostanie 100 ml płynu. Dodaj połowę skórki z mandarynki i papryczkę.

Zrób marynatę: pozostałe 100 ml soku mandarynkowego połącz z trawą cytrynową, tymiankiem, imbirem, oliwą, pozostałą skórką z mandarynki oraz solą, wlej do żaroodpornego naczynia. Następnie włóż do niego kurczaka i obtocz w marynacie. Przykryj i marynuj co najmniej dwie godziny, od czasu do czasu przewracając mięso. Rozgrzej grill. Wyjmij kurczaka i zdejmij z niego zioła. Piecz 20 minut, co jakiś czas obracając. Następnie obtocz kurczaka w sosie miodowo-sojowym i piecz jeszcze po dwie minuty z każdej strony. Podawaj z pozostałym sosem miodowym.

Autor: Anna Wrońska (źródło: Magazyn Kuchnia)

Nalewka mandarynkowa

Składniki:

5 dag ususzonej skórki z mandarynek
20 dag cukru
0,5 l spirytusu (96 proc.)

Sposób przygotowania:

Skórkę wkładamy do słoja, zalewamy spirytusem. Słój szczelnie zamykamy, pozostawiamy w ciepłym miejscu na dwa dni. Następnie zlewamy wytworzony płyn do butelki. Z cukru i szklanki wody gotujemy syrop, do gorącego stopniowo wlewamy nalewkę, cały czas mieszając. Następnie zlewamy do czystej butelki i odstawiamy do sklarowania. Po dwóch tygodniach zlewamy płyn znad osadu, osad filtrujemy i łączymy z nalewką. Mandarynkówka nie musi dojrzewać.

Autor: Anna Wrońska (źródło: Magazyn Kuchnia)

Więcej o: