Co robić, gdy zapali nam się olej? Nie wolno gasić go wodą. To błąd, który może kosztować życie [WIDEO]

Woda jako powszechny, łatwo dostępny i uniwersalny środek do gaszenia pożarów? Nic bardziej mylnego. Polanie nią płonącego oleju przyniesie wręcz odwrotny skutek - stworzy wybuchową mieszankę, która łatwo powoduje rozprzestrzenienie się ognia i w konsekwencji pożar.

Co się dzieje, kiedy wrzucasz zamrożony produkt na rozgrzany olej? Woda (lód) natychmiast zamienia się w parę i pryska na wszystkie strony. Co się zatem stanie, gdy rozgrzany na patelni olej zacznie płonąć i będziesz próbować ugasić go właśnie wodą?

Wiele osób może odruchowo po nią sięgnąć w krytycznej sytuacji, a to bardzo poważny błąd. Taki, który może kosztować nas nie tylko spalenie całego mieszkania, ale również poważny uszczerbek na zdrowiu, a nawet utratę życia.

Właśnie nawet niewielkiej ilości wody na patelnię, do garnka bądź też innego naczynia, w którym płonie olej, sprawi, że ogień wybuchnie i zacznie się natychmiast rozprzestrzeniać dalej.

Woda i rozgrzany olej to wybuchowa mieszkanka

Dlaczego tak się dzieje? Woda jest cięższa od rozgrzanego oleju, więc opada na dno. Równocześnie bardzo szybko nagrzewa się od wysokiej temperatury tłuszczu. Przez to zamienia się w parę, która jest lżejsza od oleju, więc unosi do góry.

W efekcie rozprężenia dochodzi do rozrzucenia drobnych kropelek płonącego oleju w postaci chmury na wszystko, co znajduje się w okolicy. Taka chmura ognia wygląda dosłownie jak eksplozja. Wszystko to dzieje się bardzo szybko - w ciągu sekund. W konsekwencji pożar, zamiast gasnąć, rozprzestrzenia się na wszystko dookoła.

Ci, do których bardziej przemawia wizualizacja zagrożenia niż jego opis, powinni zobaczyć ten filmik:

 

Jak więc ugasić palący się olej? Zapytaliśmy o to strażaka z jednej z warszawskich jednostek Straży Pożarnej. Oto dokładna instrukcja:

  1. Nie panikuj.
  2. Nie przesuwaj i nie zdejmuj płonącego naczynia z kuchenki.
  3. Wyłącz gaz/prąd pod płonącym naczyniem.
  4. Zamocz ręcznik w wodzie i mocno go wykręć.
  5. Przykryj nim płonące naczynie. Możesz też użyć do tego celu szczelnej pokrywki - chodzi o to, aby odciąć dopływ tlenu, który jest niezbędny w procesie spalania.
  6. Pamiętaj, aby ręcznik/pokrywkę zdjąć dopiero, gdy naczynie ostygnie. Nigdy od razu po tym, gdy ogień zgaśnie. Dopływ tlenu może bowiem spowodować ponowny zapłon.

O tym, jak niewiele osób ma świadomość, że płonącego oleju nie wolno gasić wodą, niech świadczą liczne komentarzy pod podobnymi nagraniami na Youtube. Wiele osób szczerze przyznaje, że kompletnie nie miało o tym pojęcia. Inni dzielą się własnymi, przykrymi doświadczeniami, wynikającymi właśnie z braku tej fundamentalnej wiedzy.

Może cię także zainteresować:

Zobacz również: Uratuj swoje śniadanie! Jak wyjąć skorupkę z jajecznicy?

Zobacz wideo
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.