Carrefour bardziej eko! Na zakupy po produkty spożywcze możemy iść z własnymi opakowaniami

Wędliny, sery, kapustę kiszoną, czy sałatki kupowane na wagę, sprzedawcy mogą teraz pakować w opakowania przyniesione z domu przez klientów. Wszystko oczywiście po to, aby walczyć z plagą jednorazowych opakowań.
Zobacz wideo

Taką możliwość dał swoim klientom na razie market w Bydgoszczy, przy ulicy Skarżyńskiego 2. Wybierając się na zakupy do tamtejszego Carrefoura, możemy zabrać ze sobą słoiki lub plastikowe, wielorazowe pudełka i podać je sprzedawcom obsługującym stoiska z jedzeniem kupowanym na wagę. Sprzedawca zważy produkty, a etykietkę z kodem kreskowym i ceną przyklei na naszych opakowaniach. Kasjer, bez problemu zeskanuje towar, a my opuścimy sklep z ekologicznie zapakowanymi zakupami i poczuciem, że przysłużyliśmy się nieco naszemu środowisku. Sklep dopuszcza także ważenie warzyw i owoców w swoich wielorazowych woreczkach, aby uniknąć konieczności zużywania masy jednorazowych torebek foliowych. 

Dlaczego tylko Bydgoszcz? To na razie jedna z lokalnych inicjatyw sieci Carrefour, która towarzyszy globalnym działaniom firmy na rzecz redukcji masy opakowań marki własnej. Carrefour do 2022 roku zobowiązał się bowiem zredukować ich masę o 5 proc. w stosunku do 2017 roku. Pomysł własnych opakowań to na razie testowe rozwiązanie. Mamy nadzieję, że wkrótce reszta supermarketów pójdzie w ślady bydgoskiego Carrefoura.

- W Carrefour dostrzegamy problem opakowań z tworzyw sztucznych, które znacząco zanieczyszczają środowisko - mówi Barbara Kowalska, Dyrektor ds. Jakości i Zrównoważonego Rozwoju Carrefour Polska. - Dlatego w ubiegłym roku Grupa Carrefour podjęła zobowiązanie dotyczące polityki opakowaniowej. Jednym z jej głównych celów jest wprowadzenie 100 proc. opakowań marki własnej nadających się do recyklingu lub kompostowania do 2025 roku.

Jak wyjaśnia przedstawicielka sieci, globalnym działaniom firmy towarzyszą też lokalne inicjatywy, które wprowadzane są testowo przez poszczególne sklepy. Jedną z nich jest właśnie propozycja zakupów z własnymi opakowaniami w Bydgoszczy.

- Do skorzystania z tej możliwości zapraszamy klientów poprzez specjalne oznaczenia w sklepie i dodatkową usługę na stoiskach tradycyjnych - tłumaczy Barbara Kowalska.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.