Burmistrz Bolonii wypowiada wojnę spaghetti bolognese. "To dziwne być znanym na świecie z potrawy, która nie jest nasza"

Kiedy myślicie o włoskiej kuchni, w wyobraźni widzicie m.in. spaghetti bolognese? Burmistrz Bolonii powiedział "dość" i postanowił uświadomić światu, że to wcale nie jest regionalna włoska potrawa.
Zobacz wideo

Spaghetti bolognese to - obok pizzy, risotto i spaghetti carbonara - jedna z potraw najbardziej kojarzonych z kuchnią włoską. Najbardziej z Bolonią, od której bierze swoją nazwę.

Skojarzenie to jest jednak błędne, o czym ostatnio postanowił przypomnieć światu burmistrz włoskiego miasta - Virginio Merola. Na swoim koncie na Twitterze przedstawiciel władz miasta umieścił zdjęcie feralnego dania i napisał:

Drodzy, kolekcjonuję zdjęcia spaghetti bolognese z całego świata (jeśli mowa o fałszywych wiadomościach). To jest z Londynu. Przysyłajcie mi swoje.

Na reakcję obserwatorów nie trzeba było długo czekać. Pod postem burmistrza zaczęły się wkrótce pojawiać zdjęcia dania z Czech (gdzie potrawa znana jest również pod nazwą "lasagne polevka"), Nowego Jorku, Amsterdamu, a nawet Chile.

Sos bolognese tak, ale nie do spaghetti

Jedna z uczestniczek dyskusji, która rozwinęła się pod postem urzędnika, zwraca uwagę na to, że Bolończycy mogą podziękować za popularność potrawy swojemu krajanowi - Pellegrino Artusi z Bolonii. Napisał bowiem o bolognese w swojej książce kucharskiej z 1891 roku. "Fakt, ale nie w towarzystwie spaghetti" - skwitował jej rewelacje inny komentujący.

Ragu bolognese to bowiem rzeczywiście klasyczne bolońskie danie. Od popularnego na całym świecie przysmaku różni je jednak pewien istotny szczegół. Zgodnie z tradycją podaje się je z makaronem tagliatelle, lasagne albo z polentą (zobacz również: Jak zrobić lasagne? Pokażemy wam jak przygotować jedno z najpopularniejszych dań kuchni włoskiej).

- To dziwne być znanym na całym świecie z potrawy, która nie jest nasza - skomentował burmistrz Bolonii w rozmowie z The Telegraph. - Oczywiście cieszymy się, że spaghetti bolognese zwraca uwagę na nasze miasto, ale wolelibyśmy być znani z jakościowej żywności, która jest częścią naszej tradycji kulinarnej.

Więcej o:
Komentarze (21)
Burmistrz Bolonii wypowiada wojnę spaghetti bolognese. "To dziwne być znanym na świecie z potrawy, która nie jest nasza"
Zaloguj się
 • alpepe

  Oceniono 5 razy 3

  Czekam teraz na odezwę Francuzów do świata, że fasolka po bretońsku nie jest ich, a także Węgrów, że nie znają placka po węgiersku. No i Rosjanie mogliby się oburzyć, że pierogi ruskie nie są ruskie, ale tu nie jestem pewna...

 • cozy

  Oceniono 1 raz 1

  "...zwraca uwagę na to, że Bolończycy mogą podziękować za popularność potrawy swojemu krajanowi.."

  Nazwy mieszkańców miast, szanowna/y Autorkrze/Autorko, w języku polskim piszemy małą literą.

 • bene_gesserit

  Oceniono 1 raz 1

  Chciałabym mieć ich problemy.

 • lao.premis

  Oceniono 1 raz 1

  Burmistrz wypowiada wojnę ,bo danie zna pół swiata, a tylko promil z miłośników kojarzy ten smaczny sos z Bolonią. Forma promocji miasta. Nic poza tym.

 • ja5569

  Oceniono 3 razy 1

  Co za kretynizmy ludziom przychodza do glowy. "Burmistrz Bolonii wypowiada wojne..". To chyba z dobrobytu. Za dlugo prawdziwej wojny w Europie nie bylo.

 • feelek

  0

  ... a kiedyż to Italiani nauczycie się żyjący z turystyki choć trochę po angielsku ?
  Nie mówię zaraz mówić jak rodowity Cockney czy inny Byron...
  ... wystarczyłoby aby w Informacji Turystycznej (Tourist Information) w takim np. Loreto siedział wasz krajan ( Italiano vero), który mógłby udzielić informacji jednemu z 200 rodzajów innych krajan: ... Szwedów, Holendrów, Polaków, Amerykanów, Anglików, Rusków, Francuzów w języku innym niż... włoski
  to by dopiero był:
  Italiano Inglese Linguese,
  [...jak Spaghetti Bolognese...]

 • 1p.3.15

  Oceniono 2 razy 0

  Kawa "po turecku" wcale nie jest z Turcji, sałatki "greckiej" nie znają w tej formie w Grecji, barszcz dla Ukraińców oznacza zupełnie coś innego niż dla nas ten "ukraiński" itd. A polkę jako pierwsi wcale nie tańczyli Polacy, tylko Czesi.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX