Jedzenie z restauracji możesz kupić nawet za pół ceny. Dzięki aplikacji, która właśnie wchodzi do Polski

Aplikacja Too Good To Go wchodzi na polski rynek. Pozwala walczyć z marnowaniem żywności rękoma tysięcy osób, które jej używają. Od kilku lat działa w kilkunastu krajach, a liczba kolejnych użytkowników stale rośnie. Już niedługo Polska dołączy do grona inicjatorów walki z wyrzucaniem dobrego jedzenia. Jak to działa? Wyjaśniamy.

Aplikacja przeciwko marnotrawstwu

Codziennie marnowane są tony jedzenia, które nie zostało wykorzystane w restauracjach w ciągu dnia. Nie mogą one podawać przyrządzonych wcześniej potraw kolejnego dnia, dlatego wiele z nich trafia do kosza. Niektóre źródła podają, że w ten sposób restauracje mogą marnować nawet 70 tysięcy kilogramów jedzenia rocznie.

Aby więc zawalczyć o dobro planety, w 2016 roku została stworzona aplikacja Too Good To Go. Pierwotnie działała tylko w Danii, ale w ciągu zaledwie trzech lat rozrosła się na skalę międzynarodową. Obecnie zrzesza użytkowników już kilkunastu krajów europejskich. W najbliższym czasie ma dotrzeć do Polski.

Too Good To GoToo Good To Go Fot. materiały prasowe

Too Good To Go

Too Good To Go (w wolnym tłumaczeniu "zbyt dobre, by je wyrzucać") to aplikacja, która umożliwia jej użytkownikom zakup żywności z restauracji, którą normalnie wyrzuca się do kosza. Zrzesza ona zarówno knajpy, które udostępniają informację o tym, ile porcji jedzenia lub produktów spożywczych pozostaje im do wyrzucenia pod koniec dnia, jak i użytkowników, którzy wyszukują te miejsca poprzez aplikację. Następnie zamawiają daną ilość jedzenia i odbierają je w konkretnym przedziale czasowym.

Jedzenie to sprzedawane jest w niższych cenach w porównaniu do dań w ofercie restauracji - niekiedy to nawet 50-procentowa zniżka. Jest to więc dla obu stron sytuacja "win-win", ponieważ knajpy nie muszą wyrzucać jedzenia, a mogą je sprzedać, klienci z kolei mają okazję spróbować pysznych dań, a w dodatku taniej.

Polacy też działają

Serwis myfitness.gazeta.pl pisał niedawno o podobnej aplikacji, Foodsi, którą stworzyło trzech Polaków. Poprzez nią coraz więcej restauracji na terenie całej Polski umożliwia klientom zakupienie taniej dobrego jedzenia skazanego na wyrzucenie.

Co myślicie o takich inicjatywach? To dobry pomysł, by walczyć z problemem wyrzucania dobrej żywności do kosza?

Zobacz również:

"Wracam ze spaceru po lesie z dziećmi z kilkoma flaszkami po wódce w kieszeni". Inicjatorka akcji "Małpki z lasu" o tym, jak dawać śmieciom nowe życie

Uratował tony parmezanu, obraził rodaków, dba o bezdomnych i co roku odnawia mieszkania pracownikom. Oto Massimo Bottura

Więcej o:
Komentarze (16)
Jedzenie z restauracji możesz kupić nawet za pół ceny. Dzięki aplikacji, która właśnie wchodzi do Polski
Zaloguj się
 • franclajn

  Oceniono 7 razy 5

  Wątpię, by przyjęło się to w kraju, w którym segregacja śmieci jest nierozwiązywalnym problemem, posiadanie samochodu to oznaka prestiżu, nauczycielem się gardzi, czarownika w kiecce uważa się za świętego, na rowerzystę się krzyczy, wegetarian wyśmiewa, a palenie plastiku i płyt paździerzowych w piecach uchodzi za normalne.

 • 13.napletkow.jezusa

  Oceniono 5 razy 3

  Ja oceniam, że właśnie zaczął się kryzys.Przeterminowane żarcie tez jest tańcze niż zwykłe. Budżet wytrzyma 500+ tylko parę lat. Potem będę sprzedawać jedzenie ze śmietnika, bo taniej. Kaczystan.

 • lolo175

  Oceniono 2 razy 2

  O czym Wy mówicie???.
  Marnotrawstwo żywności jest w Polsce normą. Jeżeli piekarzowi pozostaje chleb, tuż po zamknięciu piekarni i podaruje to pieczywo, " pełnosprawne" dla domu pomocy społecznej, to wówczas Skarbówka napadnie na humanitarną osobę i zniszczy jego interes. Takie jest w Polsce prawo. Hańba na cały świat. Restaurator za przekazanie po zaniżonej cenie swoje produkty zostanie skazany za oszustwa. To prawo w POLSCE!!! hańba Fiskusowi i tym Babom z żarówką w samochodzie, nabrać kogoś na litość, a później ukarać w imieniu prawa polskiego, czy to jest godne cywilizowanego narodu, ja uważam, że Polacy i ich władze nie są do tych spraw jeszcze gotowi. Może nasze przyszłe pokolenia zrozumieją, że w imię Bożych przykazań z biednym, ubogim należałoby się podzielić. A nie wyrzucać jedzenie, dar Boży na śmietnik!!!

 • carolina_reaper

  Oceniono 2 razy 2

  W Polsce panuje prawo psa, sam nie zezre ale innym tez nie da wiec ten system sie nie przyjmie,

 • remislanc

  Oceniono 3 razy 1

  "zakup żywności z restauracji, którą normalnie wyrzuca się do kosza"
  Restaurację wyrzuca się do kosza? Poprawnie prostego zdania nie potraficie napisać...

 • kchc

  Oceniono 3 razy 1

  "Codziennie marnowane są tony jedzenia, które nie zostało wykorzystane w restauracjach w ciągu dnia. Nie mogą one podawać przyrządzonych wcześniej potraw kolejnego dnia,"
  Tragedia. Dalej nie czytam. "Nie mogą one.." , czyli kto?

 • kchc

  Oceniono 3 razy 1

  "Pozwala walczyć z marnowaniem żywności rękoma tysięcy osób, które jej używają."
  Nie rozumiem tego zdania. Może ktoś pomoże?

 • sselrats

  Oceniono 5 razy 1

  W Polsce sie nie sprawdzi, beda sprzeciwy. Tak samo jak z Uberem.

 • wladca_piaskownicy

  Oceniono 2 razy 0

  U nas nie ma takich punktów - Janusze gastronomii wykorzystują wszystkie produkty przez kilka dni. Tu się przytnie, tu się przemyje i będzie git...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX