Majonez to niemal nasz symbol narodowy. Polacy uwielbiają dodawać go do sałatek jarzynowych, ziemniaczanych czy śledziowych. Często ląduje na gotowanych jajkach lub po prostu na kanapce zamiast masła. Furorę robi też przepis na wielkanocną babę na bazie majonezu. Statystyki mówią, że na zakup majonezu wydajemy rocznie ponad 40 złotych na osobę. Jak więc najlepiej wydać te pieniądze i kupić najlepszy produkt w sklepie?
Ten najlepszy powinien mieć w składzie jedynie kilka składników. Są nimi:
Najwyższą pozycję na etykiecie powinien zajmować tłuszcz. Jego ilość w dobrym majonezie wynosi od 70 do 80 procent. Z kolei drugi kluczowy składnik - żółtka - powinien znajdować się tuż za olejem. Optymalna zawartość żółtek w sklepowych majonezach to 6-7 procent. Ilość przypraw, octu i musztardy może się różnić w zależności od marki. Nierzadko w majonezach znajdziemy również kwasy tłuszczowe omega-3, które wspierają pracę serca, a też gluten - dlatego szczególnie osoby na niego uczulone powinny dokładnie analizować skład majonezów.
Aby być w pełni świadomym tego, co znajduje się w składzie majonezu, warto pokusić się o przygotowanie go samodzielnie. Jak zrobić domowy majonez? Przepis jest bardzo prosty.
Wszystkie składniki umieśćcie w misie blendera lub misce, a następnie blendujcie bądź ubijajcie przy pomocy rózgi do momentu, aż masa nabierze gęstej konsystencji.
Majonez możecie zrobić również w wersji wegańskiej. Do tego celu przyda się aquafaba, czyli woda z puszki po ciecierzycy (ok. 125 ml). Dodajcie do niej ok. 300 ml oleju roślinnego, łyżkę octu i łyżeczkę musztardy oraz przyprawy. Wszystko razem miksujemy tak długo, aż uzyskamy odpowiednią konsystencję majonezu.
Domowy majonez można przechowywać w lodówce od 10 do maksymalnie 14 dni. Ten kupiony w sklepie może pozostać w chłodni nawet przez miesiąc. Warto zwrócić uwagę na to, że temperatura w lodówce ma inne wartości w zależności od miejsca - im wyżej, tym cieplej. Majonez najlepiej trzymać w najcieplejszym miejscu, czyli w drzwiach lub na najwyższej półce.
Zobacz również: