Pestka z awokado - nasiono, które można posadzić albo... dodać do owsianki

Pestka z awokado to ten element, który bez zastanowienia wyrzuca się do kosza, a mało kto wie, że można ją wykorzystać. Posadzona w ziemi daje życie drzewku, a zasuszona świetnie sprawdzi się jako dodatek do... owsianki. Podpowiadamy, w jaki sposób wyhodować dekoracyjną roślinkę z pestki awokado i jak użyć jej w kuchni.
Zobacz wideo

Pestka z awokado

Awokado to pyszny owoc, który chętnie wykorzystuje się w kuchni. Jego miąższ można wykorzystać w przyrządzaniu przeróżnych past kanapkowych, zdrowych koktajli czy przystawek, na przykład faszerowanych jajek albo sałatek. Co jednak z pestką? Zwykle trafia do kosza, a to nasiono warto wykorzystać w inny sposób. Ciekawym i mało znanym faktem jest to, że pestka awokado zawiera duże ilości antyoksydantów, błonnika oraz witaminy A i E, dlatego wspomaga procesy trawienne, odchudzanie, a także system odpornościowy. Aby dodać pestkę do jadłospisu, najlepiej potraktować ją jak gałkę muszkatołową. W tym celu należy ją porządnie wysuszyć, na przykład przez kilka godzin na słońcu lub w piekarniku, a następnie zetrzeć na tarce. Taki proszek dobrze jest wymieszać z owsianką, posypać sałatkę lub kanapki. Nie słynie on z wyjątkowego smaku, ale zdecydowanie doda waszym posiłkom dużo wartości odżywczych.

Pestkę z awokado możecie też posadzić w doniczce. Jeśli tylko poświęcicie jej nieco uwagi i czasu, może z niej wyrosnąć drzewko. Wprawdzie mało prawdopodobne jest, że wyda owoce, ale mimo to będzie stanowiło piękną dekorację parapetu. Aby się to stało, należy zapoznać się w kilkoma wskazówkami i ubezpieczyć się w odrobinę cierpliwości.

Jak zasadzić awokado z pestki?

Istnieją dwa popularne sposoby na to, by nasiono wykiełkowało. Pierwszym jest po prostu ułożenie pestki w doniczce. Do środka należy wsypać ziemię, a na jej wierzchu ułożyć jedno lub kilka nasion. Powinny być one lekko wbite w powierzchnię tak, aby 1/3 ich wysokości była zakryta. Spiczaste końce powinny znajdować się na górze. Po około 2 lub 3 tygodniach, zaczną kiełkować. Często też spotyka się otwarty sposób kiełkowania awokado. Polega on na wbiciu kilku patyczków w powierzchnię pestki, ułożenie takiej konstrukcji na szklance i wlanie wody tak, by pokrywała 1/3 wysokości pestki. Ta metoda jest raczej niewskazana, ponieważ naruszanie struktury nasiona może spowodować jej zakażenie, a samo hodowanie wymaga stałej kontroli poziomu wody w naczyniu. W obu przypadkach, po kilkunastu dniach kiełkująca pestka pęka, a z jej przeciwległych końców zaczynają wyrastać korzenie i kiełki.

Jak wyhodować awokado z pestki?

Jeśli wybraliście pierwszą metodę, wystarczy pozostawić awokado w ziemi. Jeżeli jednak zdecydowaliście się na drugi sposób, przygotujcie doniczkę z podłożem, a następnie przełóżcie do niej pestki i lekko je przysypcie, aby ziemia przykrywała 1/3 ich wysokości.

Gdy o nią zadbamy, roślina awokado w domowych warunkach wyrasta na wysokość około dwóch metrów. Wymaga regularnego podcinania, aby rozrastała się w atrakcyjny sposób. Warto posadzić kilka nasion w jednej doniczce, a gdy łodygi będą już wysokie, stopniowo zawijać je wokół siebie.

Hodowla awokado z pestki

Jak dbać o drzewko awokado z pestki? Powinno ono rosnąć w wilgotnej ziemi, dlatego warto regularnie je podlewać. Najlepiej toleruje nagrzane i mocno nasłonecznione miejsca. Parapet będzie zatem dobrym wyborem.

Należy pamiętać, że roślina awokado może mieć zły wpływ na zdrowie waszych pupili. Warto więc rozważyć, czy nie lepiej zamienić ją na inną ozdobę parapetu.

Zobacz również:

Awokado - jak jeść, by smakowało najlepiej? Pomysły na awokado i prosty sposób, jak sprawić, by zmiękło w ok. 10-15 minut

Jak zrobić owsiankę? Podpowiadamy wam jak przygotować pyszne śniadanie

Siemianka - dobry i zdrowy zamiennik owsianki. Gotowa w 20 minut i to bez gotowania! Mamy przepis

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.