Polskie truskawki już pojawiły się na bazarach, ale wciąż są drogie. Kiedy będzie wysyp?

Dopiero połowa maja, a na bazarach zaczęły się już pojawiać pierwsze truskawki. Czy panująca od początku roku susza im nie zaszkodzi? Kiedy możemy się spodziewać wysypu owoców? Sprawdzamy.
Zobacz wideo

Soczyste truskawki, podobnie jak kwaśny rabarbar i jędrne szparagi, to wyznaczniki nadchodzącej wielkimi krokami letniej obfitości świeżych warzyw i owców. Niestety, nie każdego roku możemy się cieszyć wysypem owoców. Czasem pogoda lub inne czynniki sprawiają, że niestety krajowe owoce pojawiają się późno i w znacznie mniejszych ilościach, niż moglibyśmy się spodziewać.

Truskawki na bazarach - na pewno są już z Polski?

Na bazarach właśnie pojawiły się pierwsze truskawki, ale niestety ich ceny wciąż są wysokie (w Warszawie kosztują ok. 18-20 złotych za kilogram). Czy można wierzyć sprzedawcom, którzy zapewniają, że to owoce polskie, a w dodatku gruntowe?

- Obecnie sprzedawane są w hurcie polskie truskawki spod osłon w cenie ok.15-17 złotych za kilogram - mówi dr inż. Krzysztof Zmarlicki z Instytutu Ogrodnictwa w Skierniewicach. - Jeśli sprawdzą się prognozy pogody i temperatura pod koniec tygodnia wzrośnie do ponad 25 stopni Celsjusza, a następnie utrzyma się przez kilka dni, to przyspieszone owocowanie spowoduje spadek cen do poziomu ok. 10 zł w hurcie i 13-15 w detalu.

Polskie truskawki - kiedy możemy się spodziewać wysypu owoców?

Truskawki kupujemy jednak nie tylko do jedzenia na surowo, ale również do przyrządzania przetworów. W tym celu jednak najlepiej zaczekać na wysyp, kiedy cena truskawek spadnie. Kiedy możemy się go spodziewać w tym roku?

- Wysypu truskawek polowych przy sprzyjających warunkach pogodowych możemy się spodziewać dopiero po 5 czerwca - ocenia ekspert. - W bieżącym roku podaż krajowych truskawek z upraw polowych będzie ograniczona z uwagi na niekorzystne warunki pogodowe wiosną. Po pierwsze duża susza w większości rejonów spowodowała słaby wzrost roślin i ograniczy ich produktywność. Po drugie przymrozki spowodowały lokalnie duże straty pierwszych, tzw. królewskich  kwiatów, z których wyrastają największe owoce, będzie to również miało wpływ na opóźnienie pełni zbiorów.

Więcej o:
Komentarze (27)
Polskie truskawki już pojawiły się na bazarach, ale wciąż są drogie. Kiedy będzie wysyp?
Zaloguj się
 • nietyp

  Oceniono 12 razy 6

  To aż ekspertowi musieliście zawracać doopę, aby się dowiedzieć, co każdy rozgarnięty człowiek wie, że musi być większa podaż, aby truskawki były tańsze? Tłuki... Tak jest rok w rok!!!

 • pataran

  Oceniono 8 razy 6

  To teraz już trzeba ekspertów pytać kiedy jest sezon na truskawski?

 • vistooo

  Oceniono 5 razy 5

  Teraz trzeba ekspertów pytać kiedy jest sezon na truskawki gdyż pokolenie Instagrama, Snapchata i Fejsbunia nawet nie wie że mleko pochodzi od krowy.

 • krikrikrikri

  Oceniono 8 razy 4

  A czy Wasz „ekspert” wie kiedy Euro stanieje? Albo po ile będzie CHF za rok? Bo to kiedy będą tańsze truskawki to dzieci w podstawówce wiedzą.

 • glowny_pasazer

  Oceniono 4 razy 4

  10 zł w hurcie, a 13-15 w detalu?
  W ubiegłym roku w detalu życzyli sobie drugie tyle, co przy zakupie u plantatora i to nie w hurcie, tylko za łubiankę. Jak się brało powyżej 10 koszyczków, to plantator schodził z ceny, więc narzut detaliczny był powyżej 100%. A tu widzę raptem 30 - 50%? Ech eksperci...

 • vistooo

  Oceniono 3 razy 3

  To jest taka sama baśń dla frajerów jak z młodymi ziemniakami. Polskie młode ziemniaki dopiero pojawiają się pod koniec czerwca.
  Są szczepy truskawek , które w Polsce maju urosną nawet przy kiepskiej pogodzie, ale są to marne szczepy, coś w stylu jak polski arbuz.

 • radek_sziwa

  Oceniono 2 razy 2

  Powiem wam kiedy, bo jak co roku macie z tym problem. Otóż sezon na tanie truskawki zaczyna się tak jakoś w pierwszej połowie czerwca i trwa tak gdzieś do końca czerwca. Co roku. Rok w rok. O tej samej porze. Bez względu na suszę, powodzie, upały, przymrozki. Czerwiec. Każdego roku. Szósty miesiąc w kalendarzu. Dotarło? Czy przykleić kartkę do czoła? Za rok znowu będziecie wyjaśniac i pytać ekspertów?

 • carolina_reaper

  Oceniono 2 razy 2

  Sezon na truskawki zawsze zaczynal sie w polowie czerwca, truskawka lubi byc calowana przez slonce a nie wyrastac pod folia. jesli jakosc tych truskawek ma byc taka jak w ostatnich latach to niech plantatorzy sobie te truskawki wsadza w dupy

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX