Skontrolowano lodziarnie w Szczecinie: w co czwartej próbce były bakterie

Lody to przysmak, który latem jemy szczególnie często. Kupując je, nie mamy pewności, że nam nie zaszkodzą. Pracownicy Inspekcji Sanitarnej województwa zachodniopomorskiego postanowili skontrolować lodziarnie w Szczecinie i okolicach. Okazało się, że w wielu lodach obecne są bakterie, a w lokalach nie przestrzega się zasad higieny.
Zobacz wideo

Od 1 czerwca do 8 lipca pracownicy Inspekcji Sanitarnej województwa zachodniopomorskiego skontrolowali 108 wytwórni lodów i obiektów z automatami lodów. Jak mówi portalowi wSzczecinie.pl Małgorzata Kapłan z Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Szczecinie, zbadano w sumie 215 próbek lodów, z czego zakwestionowano 55.

Brak higieny i przeterminowane produkty w lodziarniach 

Obecność bakterii Enterobacteriaceae świadczy o niewystarczającym poziomie utrzymania higieny w zakładach lub nieprawidłowo przeprowadzanych procesach mycia i dezynfekcji oraz o braku kontroli wewnętrznej. W przypadku spożycia produktu, w którym znajdują się bakterie, u osób z obniżoną odpornością oraz z chorobami układu pokarmowego, mogą wystąpić dolegliwości żołądkowo-jelitowe

- mówi rzecznik WSSE.

Inspekcja handlowa także przeprowadziła kontrole w lodziarniach. Sprawdzono wykazy składników oraz warunki przechowywania. Zbadano lody gałkowane i sprzedawane z automatu. Beata Manios, rzecznik Inspekcji Handlowej w Szczecinie powiedziała portalowi wSzczecinie.pl, że bardzo często w punktach gastronomicznych właśnie składniki są największym problemem dla ekspedientów obsługujących punkty gastronomiczne. Powiadomiła, że kontrole potrwają do końca wakacji i najwięcej ich będzie w pasie nadmorskim.

Mandaty za brak czystości

Do tej pory w 13 miejscach stwierdzono nieprawidłowości, które były głównie wynikiem braku zachowania higieny oraz stosowania niewłaściwych praktyk sanitarnych. Państwowa Inspekcja Sanitarna nakazuje zatem właścicielom takich zakładów wprowadzić skuteczne procesy mycia i dezynfekcji oraz zaleca systematycznie szkolić pracowników w tym zakresie. Nieprzestrzeganie tych zasad może skutkować otrzymaniem mandatu. 

W skontrolowanych miejscach nałożono do tej pory siedem mandatów na kwotę 2300 zł. Mandaty zostały wystawione za:

  • brudno utrzymane urządzenia chłodnicze oraz półki w regałach;
  • brak należytego porządku i czystości podczas prowadzenia działalności produkcyjnej, środki spożywcze po upływie terminu przydatności do spożycia, brak zachowanej segregacji w urządzeniu chłodniczym oraz brak prowadzonych zapisów z kontroli wewnętrznej;
  • brak skutecznej procedury śledzenia wyprodukowanej żywności, brudny sprzęt i pomieszczenia produkcyjne.
Więcej o:
Copyright © Agora SA