Piwo, bier, cerveza - chyba nie ma na świecie osoby, która nie słyszałaby o tym trunku. Tradycje jego wyrabiania sięgają setek lat przed naszą erą, toteż przez ten czas pojawiło się wiele ciekawostek z nim związanych. Jakie jest najmocniejsze piwo na świecie? Kto może posmakować piwa z wymion kozy? W jakich zawodach można wygrać ponad 50 litrów tego napoju? Postaramy się odpowiedzieć na te pytania.
Piwowarzy byli w Babilonie bardzo poważaną grupą zawodową. Zwyczajowo zwalniano ich ze służby wojskowej na poczet innego ważnego obowiązku. Bowiem poza warzeniem piwa, mieli również leczyć osoby chore - piwo uznawane było wtedy za lek.
Kodeks Hammurabiego, spisany w XVIII w p.n.e., poświęcił piwie kilka paragrafów. Mówił między innymi o tym, że jeśli barmanka (bo warzeniem i serwowaniem piwa zajmowały się kobiety) sprzeda klientowi piwo słabej jakości, musi zostać poddana karze śmierci poprzez utopienie.
§ 108. Jeśli oberżystka jako zapłatę za piwo zboża nie przyjęła (lecz) według odważnika (zbyt) dużego srebro przyjęła, bądź równowartość piwa względem wartości zboża obniżyła (i) oberżystce tej udowodni się to, do wody wrzuci się ją.
Krowy japońskiej rasy Wagyu, z których pozyskuje się najlepszą (i najdroższą) na świecie wołowinę, pojone są piwem. Pozwala to na równomierne rozprowadzanie się tłuszczu w tkance mięśniowej.
Według mitologii nordyckiej ci, którzy żyli zgodnie z etosem dobrego wikinga, po śmierci trafiali do Walhalii - krainy wiecznego szczęścia. Tam czekała na nich koza, której wymiona wypełnione były piwem. Polegli mogli więc raczyć się tym trunkiem w nieskończoność.
Piwo stanowi tradycyjną nagrodę w zawodach noszenia żon, które od XIX w odbywają się w Finlandii. Zwycięzca dostaje tyle litrów piwa, ile kilogramów waży jego partnerka (a nie może ważyć mniej niż 49 kilogramów). W tym roku do oficjalnych organizatorów Mistrzostw Świata w Noszeniu Żon dołączyła też polska miejscowość - Uniejów.
W średniowiecznej Polsce niemal wszystkie napoje (włączając wodę) zastępowało się piwem. Może to być nieco bardziej zrozumiałe, jeśli weźmie się pod uwagę fakt, że...
... piwo, które zwykle kupujemy, jest dużo mocniejsze od tego staropolskiego. Dzisiejszy trunek zawiera średnio pięć procent alkoholu, podczas gdy ten sprzed setek lat miał około dwóch procent.
Najmocniejsze piwo to "Mystery of Beer", ma w sobie aż 70 procent alkoholu.
Od 2008 roku w pierwszy piątek sierpnia świętuje się Międzynarodowy Dzień Piwa i Piwowara. Święto rozpoczęło się podczas niewielkiego festiwalu w zachodniej części USA. Dziś obejmuje 80 krajów z całego świata, w tym Polskę. Dzień ten celebruje się... wyjściem na piwo i sowitymi napiwkami dla barmanów.
Krajem, w którym pije się najwięcej piwa na świecie są Czechy, ze średnią nieco ponad 143 litrów na głowę rocznie. Za nimi plasuje się Namibia - 108 litrów, Austria - 106 litrów, Niemcy - 104 litry, a na piątym miejscu Polska. Przeciętny Polak wypija około 100 litrów piwa rocznie. Choć dane te opublikowano w 2017 roku, mało prawdopodobnym jest, by przebić wynik Czechów.
Przepisy na dania z piwem:
My nie zachęcamy do bicia rekordów w kwestii picia piwa, ale proponujemy wam kilka przepisów na potrawy z jego użyciem. Świetnie sprawdzą się podczas obiadu, spotkania z przyjaciółmi i do kawy. Każdy z nich zakłada podgrzewanie piwa, zatem nie bójcie się, że procenty uderzą wam do głowy - zanim trafią na talerz, zdążą wyparować.