Borowiki ceglastopore - właśnie trwa wysyp! Nadleśnictwo Baligród podzieliło się filmem. "Piękne okazy"

Sezon na borowiki ceglastopore trwa właściwie przez całe lato, ale pod koniec sierpnia następuje ich wysyp. Potwierdza to film, który opublikowało w swoich mediach społecznościowych Nadleśnictwo Baligród. Jak odróżnić borowiki ceglastopore od innych gatunków i co z nimi zrobić w kuchni? Wyjaśniamy.
Zobacz wideo

Nadleśnictwo Baligród w swoich mediach społecznościowych podzieliło się filmem, po obejrzeniu którego mocniej zabije serce każdego zapalonego grzybiarza. Na krótkim nagraniu pod tytułem "Wysyp..." widzimy dłoń autora filmu (jest nim leśniczy Kazimierz Nóżka), która wykręca z leśnego poszycia zgrabnego, małego grzybka.

Na odzew nie trzeba było długo czekać. W krótkim czasie post nadleśnictwa polubiło kilkuset fanów. "Piękne okazy", "piękne i smaczne grzybki" - zachwycają się miłośnicy grzybobrania.

Niektórzy z komentujących dopytują jednak, czy grzyby można jeść. Właśnie, jak to z nimi jest?

Borowik ceglastopory - grzyb, który zmienia kolor

Czerwononóżka, gniewus, ceglak - to jedne z wielu nazw borowika ceglastoporego. Co to za grzyb? Jest odmianą borowika szlachetnego, który tak chętnie trafia na polskie stoły. Występuje na terenie całego kraju, najczęściej w regionach górzystych. Spotkać go można między majem a październikiem, a największy wysyp następuje w okolicy sierpnia i września.

Charakteryzuje go brązowy kapelusz pokryty zamszową skórą, czerwony spód i bulwiasta nóżka w kolorze ceglastej czerwieni. W miejscach uszkodzenia powierzchni (na przykład podczas krojenia) miąższ zmienia swój kolor na granatowy. Barwa jednak po obróbce powraca do jasnożółtej.

Smak i zapach borowika ceglastoporego jest delikatny i nieco bardziej "grzybowy" niż borowika szlachetnego. Należy jednak jeść go tylko i wyłącznie po obróbce cieplnej, ponieważ na surowo (podobnie jak w przypadku podgrzybków) powoduje problemy żołądkowo-jelitowe.

Nie pomylcie go z szatanem

Poniższe zdjęcie przedstawia zestawienie trujących odmian borowika z ceglastoporym.

Od lewej: borowik ceglastopory, borowik szatański, borowik ponury, borowik żółtoporyOd lewej: borowik ceglastopory, borowik szatański, borowik ponury, borowik żółtopory Fot. iStock, Shutterstock/Dmitriy V. Ageev, Shutterstock/Svitlyk

Zanim jednak zabierzecie się za obróbkę, należy upewnić się, że zebrane grzyby to właśnie borowiki ceglastopore. Jest bowiem kilka odmian grzybów, które łatwo z nimi pomylić. To na przykład niejadalny borowik żółtopory, który na nóżce ma siateczkę, a nie strzępki jak w przypadku odmiany ceglastoporej, a także jaśniejszy kapelusz z żółtym, a nie czerwonym spodem.

Innym podobnym grzybem jest trujący borowik szatański. Jego trzonek ma zdecydowanie bardziej intensywny odcień czerwieni, a kapelusz jest jaśniejszy. Borowik ponury to kolejny grzyb, z którym łatwo pomylić odmianę ceglastoporą. Jego kapelusz ma jednak jasnobrązową lub beżową barwę, a w smaku jest gorzkawy, co świadczy o tym, że jest trujący. Zanim więc wybierzecie się na grzybobranie, koniecznie zapoznajcie się z atlasem grzybów.

Borowiki ceglastopore - co można z nich przygotować?

Skoro wiecie już, że wasze grzyby to właśnie borowiki ceglastopore, pojawia się pytanie: jak je przyrządzać? Tu hamuje was jedynie wasza kreatywność, bowiem grzyb ten smakuje znakomicie pod każdą postacią - duszony, marynowany, smażony czy gotowany. Poniżej przedstawiamy nasze propozycje.

Zupa krem z suszonych grzybów

Zupa krem z suszonych borowików ceglastoporychZupa krem z suszonych borowików ceglastoporych Fot. Shutterstock/Pixel-Shot

Składniki:

  • jedna szklanka suszonych borowików ceglastoporych
  • jedna szklanka wody
  • litr bulionu - najlepiej domowej roboty
  • dwa-trzy ziemniaki średniej wielkości
  • jeden niewielki por (biała i jasnozielona część)
  • jedna łyżka masła
  • garść posiekanej natki pietruszki
  • 1/4 łyżeczki gałki muszkatołowej
  • sól, pieprz

Krok po kroku:

  1. Grzyby rozdrabniamy na małe kawałeczki, zalewamy szklanką wody i moczymy przez około godzinę.
  2. Pora oczyszczamy i kroimy w półplasterki, ziemniaki obieramy i kroimy w kostkę.
  3. Garnek rozgrzewamy i dodajemy masło, a następnie wsypujemy pora. Gdy zmięknie, dorzucamy ziemniaki i całość smażymy przez chwilę.
  4. Do garnka przekładamy borowiki wraz z zalewą, doprawiamy gałką muszkatołową, solą i pieprzem.
  5. W międzyczasie zagotowujemy bulion i przelewamy go do garnka z resztą składników. Całość gotujemy razem przez kilkanaście minut do momentu, aż ziemniaki zaczną się rozpadać.
  6. Zupę blendujemy na gładką masę, dodajemy natkę pietruszki. Podajemy na talerzach na przykład z groszkiem ptysiowym i kleksem z kwaśnej śmietany.

Grzyby duszone ze śmietaną

Grzyby duszone ze śmietanąGrzyby duszone ze śmietaną Fot. Shutterstock/Aneta_Gu

Składniki:

  • 500 g borowików ceglastoporych
  • jedna duża cebula
  • dwa duże ząbki czosnku
  • jedna łyżka masła (najlepiej klarowanego, wtedy się nie przypali)
  • jedna szklanka wrzątku
  • 150 ml śmietany 18 lub 30 proc.
  • sól, pieprz

Krok po kroku:

  1. Cebulę kroimy w piórka, czosnek siekamy, a borowiki oczyszczamy i kroimy na mniejsze kawałki.
  2. Na głębokiej patelni rozgrzewamy łyżkę masła, po czym wsypujemy cebulę i obsmażamy, aż się zeszkli.
  3. Następnie dodajemy grzyby, wrzątek oraz czosnek, po czym doprawiamy solą i pieprzem. Całość mieszamy i dusimy pod przykryciem na niewielkim ogniu przez około pół godziny.
  4. Po tym czasie wlewamy śmietanę. Jeśli używamy kwaśnej, należy ją najpierw zahartować kilkoma łyżkami płynu z patelni.
  5. Grzyby gotujemy teraz bez przykrycia na średnim ogniu, aż sos nieco zgęstnieje.
  6. Podajemy na polędwiczkach na przykład z makaronem lub gotowanymi ziemniakami albo kopytkami czy kluskami.

Zobacz również:

Więcej o:
Copyright © Agora SA