Bergamotka - czy wiesz, co to jest? W programie Milionerzy padło pytanie o Earl Grey

Co to bergamotka? Jeśli nie wiesz, z pewnością pytanie, które zadał Hubert Urbański w ostatnim odcinku programu Milionerzy, pozbawiłoby cię szans na wygraną. Tym razem prowadzący zapytał o to, czym aromatyzowana jest klasyczna herbata Earl Grey.

W programie Milionerzy emitowanym na antenie stacji TVN co jakiś czas pojawiają się pytania dla osób z bogatą wiedzą w dziedzinie kulinariów i jedzenia. Być może pamiętacie, jak przypominaliśmy pytania o pochodzenie tempury oraz o to, który owoc w połączeniu z alkoholem stanowi śmiertelną mieszankę? Za każdym razem sprawiały one uczestnikom teleturnieju niemałe kłopoty.

Bergamotka w pytaniu z teleturnieju Milionerzy

W pierwszym powakacyjnym odcinku Milionerów wystąpiła pani Ewa. Uczestniczce udało się odpowiedzieć na kilka naprawdę podchwytliwych pytań. Pomimo faktu, że pytania - wbrew pozorom - nie należały do najłatwiejszych, a prowadzący niczego jej nie ułatwiał, pani Ewa dotarła nawet do pytania za ćwierć miliona złotych.

Klasyczna herbata Earl Grey aromatyzowana jest olejkiem z bergamotki, czyli...?

  • A - z pomarańczy
  • B - z gruszki
  • C - z róży
  • D - z jaśminu

Prawidłowa odpowiedź to A - z pomarańczy, chodzi bowiem o pomarańczę bergamota.

Czy picie herbaty z cytryną szkodzi zdrowiu? Dowiesz się z naszego filmu:

Zobacz wideo

Bergamotka - co to takiego?

Bergamota lub zdrobniale bergamotka to gatunek gorzkiej pomarańczy. Zarówno skórka owocu, jak i kwiaty oraz liście są źródłem olejku eterycznego, któremu swój charakterystyczny aromat zawdzięcza właśnie herbata Earl Grey. Nazwa herbaty odnosi się zaś do Charlesa Greya angielskiego generała i barona, któremu w 1806 roku nadano tytuł earla Greya. Na cześć jego żony powstała z kolei herbata Lady Grey. Różni się ona od herbaty Earl Grey dodatkiem skórki cytryny.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.