W ostatnim odcinku "Milionerów" pojawiło się pytanie, które wzbudziło w uczestniku (i zapewne w publiczności) niemałą konsternację. Dotyczyło słowa "halal". Łukasz zaznaczył poprawną odpowiedź. A wy, którą obstawialiście? Oto treść pytania:
O to, żeby wszystko było halal, zadba:
a) muzułmanin
b) judaista
c) prawosławny
d) buddysta
Poprawna odpowiedź to punkt "a", czyli muzułmanin. Ale z czym związane jest to słowo? Śpieszymy z odpowiedzią.
Halal sam w sobie określa kanon tego, co można robić w świetle prawa islamskiego. Dotyczy to także muzułmańskiej diety. Bynajmniej nie chodzi o dietę odchudzającą czy wzmacniającą. To sposób żywienia o podłożu religijnym, który działa na zasadach podobnych do żydowskiej diety koszernej. Oznacza więc wszystko, co jest dozwolone w kwestii jedzenia - od rodzaju składników po sposób ich przygotowywania.
Dieta halal kategorycznie wyklucza jedzenie wieprzowiny, krwi i padliny. Zwierzęta, które są spożywane, muszą być ubite w konkretny sposób, zgodnie z rytuałem. Zakłada on między innymi, że zwierzę powinno być skierowane w stronę Mekki, czyli tak samo jak modlący się muzułmanie. Dodatkowo jedynie muzułmanin może dokonać uboju, a w trakcie ma wypowiadać religijną formułę. Popularną praktyką, choć nie we wszystkich środowiskach, jest dieta wegetariańska.
Muzułmanie nie mogą też pić alkoholu - ani w formie płynnej, ani jako dodatku do potraw czy ciast. To samo dotyczy innych produktów i dań, które mają w składzie zakazane składniki. To na przykład bulion z mięsa o niewiadomym pochodzeniu, smalec czy podpuszczka.
Wielu producentów szczególnie w krajach, gdzie muzułmanie stanowią znaczący odsetek społeczeństwa, oferuje produkty zgodne z halal. Dotyczy to również niektórych firm i restauracji w Polsce.
Chociaż mięso wieprzowe jest numerem jeden na liście zakazanych produktów wśród muzułmanów, jest jeden wyjątek, który pozwala na jego zjedzenie. To zagrożenie życia, czyli sytuacja, w której danej osobie grozi śmierć głodowa, a nie ma możliwości dostać jedzenia zgodnego z halal.
Zobacz również: