"Farbowany lis" czy "wilk w owczej skórze" to dobre określenia na barwione jasne pieczywo. Kupujemy taki chleb czy bułkę z myślą, że jest zdrowsza, a tak naprawdę to nawet gorsza alternatywa dla zwykłego białego wypieku. Dlaczego?
Karmel to najczęściej używany barwnik pieczywa. Jego dodatek pozwala uzyskać ciemniejszy kolor, który sprawia wrażenie, że jasny wypiek to ten razowy, a więc zdrowszy. Karmel powstaje w wyniku podgrzewania cukru - to zatem same węglowodany.
Z kolei jasne pieczywo dostarcza w zasadzie tylko skrobi. Jednocześnie to słabe źródło błonnika i składników mineralnych. Ma ono wysoki indeks glikemiczny. Oznacza to, że po zjedzeniu następuje szybki skok glukozy, czyli szybko wzrasta nam poziom energii. Należy jednak pamiętać, że szybki skok to także szybki spadek - krótko po zjedzeniu kajzerki czy ciabatty, znów czujemy się głodni i ospali.
Barwione pieczywo zatem zaspokaja głód na krótko, zapycha żołądek, a dodatkowo dostarcza jedynie pustych kalorii. Jeśli dołączyć do tego barwnik w postaci karmelu, powstaje prawdziwie bezwartościowy wypiek. A przecież chleb razowy to nie tylko smaczniejszy, ale też zdrowszy zamiennik, który stopniowo dostarcza energii i zaspokaja głód na długo. Dzięki temu jedna czy dwie kanapki wystarczają nam na kilka godzin.
Karmel nadaje pieczywu dość ciemny kolor. Chleb, który jest nim barwiony, staje się dużo ciemniejszy od razowego. Jego barwa jest też bardziej brunatna. Po przekrojeniu ma lekko siny odcień, a także zupełnie inną strukturę niż ten jasny. Jest zwarta i niezbyt gąbczasta, w przeciwieństwie do chleba jasnego, który jest dość mocno napowietrzony i bardzo łatwo go zgnieść.
Należy uważać także na zapach. Do pieczywa dodaje się bowiem sztuczne aromaty, które wzmacniają wrażenie, że jest ono naturalne. Najlepiej więc kierować się wzrokiem, dotykiem oraz oznaczeniami na etykiecie.
Taki chleb można też zrobić samodzielnie. Wtedy będziecie mieli pewność, że w środku są same dobre składniki. Koniecznie zobaczcie nasz przepis na szybką i sycącą wersję. Nie ma w sobie glutenu, a w zamian zawiera same dobroci - pestki, nasiona i orzechy. Taki chleb zaspokoi wasz głód na dłuuugo.
Zobacz również: