Rekordowo wysokie ceny ziemniaków w tym sezonie. Wszystko przez susze

W tym roku pogoda nie sprzyjała rolnikom. Przez liczne susze przeplatane podtopieniami uprawa warzyw i owoców była mocno utrudniona. Szczególnie ziemniaki, które są niemal podstawowym produktem w polskich domach, napotkały trudne warunki. Odczuwają to portfele producentów i... nasze.

Słabe zbiory ziemniaków - wyższe ceny

Koniec września i październik to okres wykopków. W tym czasie ziemniaki osiągają najniższe ceny w ciągu całego roku. Jednak 2019 jest inny od poprzedniego roku. Jak wynika z raportu Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej, zbiory ziemniaków są teraz niższe aż o 11 procent w porównaniu do poprzedniego. Co to oznacza w praktyce? Dwukrotnie wyższe ceny ziemniaków w bieżącym sezonie. Jak wskazuje portal SadyOgrody:

Średni poziom cen na rynkach hurtowych ziemniaków w pierwszym tygodniu października (w tym roku - przyp. red.) wyniósł 1,59 zł/ kg, wobec 0,78 zł/kg w analogicznym okresie poprzedniego roku.

Możliwy spadek cen ziemniaków, ale nie polskich

Ziemniaki to bardzo ważny dla Polaków produkt. Niektórzy nie wyobrażają sobie używania ich w każdym daniu obiadowym. Analitycy przewidują więc duże zapotrzebowanie na te warzywa, a co za tym idzie, zwiększony import ziemniaków z zagranicy. Być może w późniejszym czasie ceny spadną, ale - cóż - nie będą to ziemniaki polskie.

Mamy nadzieję, że ceny was nie zrażają, bo ziemniaki jeść warto. Więcej o korzyściach płynących z jedzenia tych warzyw w poniższym filmiku.

Zobacz wideo

Zobacz również:

Więcej o: