Niedziele handlowe - październik 2019. Czy 20 października to niedziela handlowa?

Niedziele handlowe przypadają w tym roku przede wszystkim (z pewnymi wyjątkami) w ostatnie niedziele miesiąca. Czy 20 października to niedziela handlowa, czy może niedziela niehandlowa? Odpowiadamy.

Czy 20 października jest niedzielą handlową? Niestety nie. Zgodnie z ustawą o ograniczeniu handlu w niedziele i święta z 10 stycznia 2018, niedziele handlowe wypadają (z pewnymi wyjątkami) w ostatnie niedziele każdego miesiąca. A zatem kolejna niedziela handlowa w październiku przypada dokładnie w dniu 27 października. Wyjątkiem będzie grudzień, gdzie w okresie przedświątecznym aż trzy niedziele roku będą niedzielami handlowymi. Wyjątkiem są niedziele niehandlowe, przypadające 1 oraz 8 grudnia.

Niedziele handlowe w 2019 roku - kiedy wypadają? Dowiesz się z naszego filmu:

Zobacz wideo

Niedziele handlowe i niedziele niehandlowe. Gdzie zrobić zakupy, gdy sklepy są zamknięte?

Na szczęście zakaz nie dotyczy wszystkich sklepów, więc nie wszystkie są zamknięte w niedziele niehandlowe. Wynika to z wyjątku wyprowadzonego do ustawy, który mówi o 32 rodzajach sklepów i punktów, których nie obowiązuje zakaz handlu. Są to: punkty pocztowe, apteki czy stacje benzynowe, a także cukiernie i punkty gastronomiczne (np. restauracje czy bary) oraz sklepy, w których w niedzielę niehandlową sprzedaje sam właściciel.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.