Największy grzyb na świecie waży niemal 70 kg. Znaleziono go w Hiszpanii

Jesienią padają rekordy pod względem liczby i wielkości zebranych grzybów. Tym razem jeden z grzybiarzy natrafił na nie byle jaki okaz. Grzyb, którego znalazł Hiszpan, ważył niemal 70 kilogramów!

Rekordowe grzyby

Co roku grzybiarze z chęcią wyruszają na grzybobranie. Większość nastawia się po prostu na przyjemny spacer i bogate zbiory. Jednak przed niektórymi z nich jawią się prawdziwe okazy. Pisaliśmy już o panu Marcinie, który znalazł ponadkilogramowego prawdziwka oraz o ogromnej czasznicy zebranej przez pana Kamila. Tym razem rekord padł w Hiszpanii.

Sergio Martínez Valledor to szef kuchni i miłośnik mykologii. Gdy spacerował po lesie w poszukiwaniu inspiracji do swoich dań, natrafił na wyjątkowy okaz grzyba. Żółciak siarkowy - jak początkowo myślał o nim Sergio - był przytwierdzony do pnia drzewa i zajmował naprawdę sporo miejsca. Postanowił zabrać go do domu, ale nie było to łatwe. Z pomocą kolegów udało mu się oddzielić okaz od drzewa i zapakować do bagażnika. Grzyb był tak duży, że umieszczenie go w aucie wymagało położenia tylnych siedzeń.

Nowy rekord świata

Już sam rozmiar grzyba robił wrażenie, ale to jego waga wprawiła w osłupienie Sergio oraz jego znajomych mykologów. Okaz ważył bowiem 68,8 kilograma. To obecnie największy taki grzyb na świecie. Według serwisu León Noticias przebił poprzedni rekord zarejestrowany w Księdze rekordów Guinnessa o 23 kilogramy. 

Niektóre trujące grzyby są łudząco podobne do tych jadalnych. Poniższe wideo pokazuje, jak je rozróżnić.

Zobacz wideo

Analiza grzyba wykazała, że wbrew temu, co twierdził Sergio, nie jest to żółciak siarkowy, a wachlarzowiec olbrzymi. Jego entuzjazm został tym samym ugaszony, ponieważ żółciak siarkowy, zwany też leśnym kurczakiem, po obróbce smakuje podobno jak kurczak, więc mężczyzna już zastanawiał się, co z niego przyrządzi. Mimo że wachlarzowiec to grzyb jadalny, do jedzenia nadają się jedynie młode owocniki. Postanowiono więc go zutylizować. 

Polska również miała swoją pozycję w Księdze rekordów Guinnessa

Także grzyb znaleziony w Polsce, a konkretnie w Piotrkowicach, został wyróżniony w słynnej księdze z rekordami. Szmaciak gałęzisty, zwany także siedzuniem sosnowym, znaleziono w 1977 roku. Ważył 15 kilogramów, a jego kapelusz miał aż metr średnicy.

Zobacz również:

Więcej o:
Komentarze (15)
Największy grzyb na świecie waży niemal 70 kg. Znaleziono go w Hiszpanii
Zaloguj się
 • m.godwin

  Oceniono 7 razy 5

  Rydzyk znaleziony w Toruniu waży więcej.

 • fafarafafafa

  Oceniono 7 razy 5

  To nie jest cały grzyb, a tylko jego owocnik. Największym znanym grzybem jest szacowana na ok. 605 ton opieńka z Oregonu.

 • mjs05

  Oceniono 5 razy 3

  Grzyb sobie rósł pewnie dziesiątki lat, nikomu nie przeszkadzał. Znalazł go pan któremu zamarzyły się kurczaki i grzyb pójdzie do utylizacji. Naprawdę wspaniale.

 • naczelnik_czerpak

  Oceniono 3 razy 3

  Mokry sen naszych rozdeptywaczy lasów

 • yoric

  Oceniono 2 razy 2

  Kapelusz szmaciaka ;). To chyba jakiś grzybiarz zostawił?

 • voyteko

  Oceniono 1 raz 1

  Grzyb? wyglada jak bardzo gesta zupa grzybowa...

 • jankespl

  Oceniono 5 razy 1

  w Toruniu pewien grzyb wazy ze 150kg! Ale jest smiertelnie trujacy i wszyscy boja sie go toknac...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX