Wygląda niepozornie, a to ponoć najlepsze jabłko na świecie. Odmiana Cosmic Crisp wkrótce będzie dostępna w sprzedaży

Po 22 latach żmudnych doświadczeń za blisko 500 milionów dolarów powstała prawdopodobnie najlepsza odmiana jabłek na świecie. Tak kuszących i kosmicznie chrupiących jabłek nie powstydziłaby się sama zła macocha z "Królewny Śnieżki".

Hodowcy jabłek z Washington State University skrzyżowali odmiany Enterprise i Honeycrisp. Dzięki temu powstała nowa odmiana o wdzięcznej nazwie Cosmic Crisp (początkowo WA38). Jabłoń kwitnie około tydzień po odmianach Red Delicious i Gala i rodzi ponoć najsmaczniejsze jabłka na świecie. 

Jak wyglądają "kosmicznie chrupiące" jabłka?

Prace nad stworzeniem Cosmic Crisp (co można tłumaczyć, jako "kosmiczna chrupkość") trwały nieprzerwanie od 1997 roku. Celem naukowców było - a jakże - uzyskanie najsmaczniejszych jabłek na świecie. Czy się udało? Chyba tak, skoro The New York Times nazwał je "najważniejszymi jabłkami przyszłości".

Jabłka odmiany Cosmic Crisp są duże, idealnie okrągłe, z chrupkim miąższem, który cechuje się słodyczą i delikatnością. Skórka "idealnego jabłka" ma fioletowo-czerwone zabarwienie. Doskonałe jabłka są ponoć również bardzo wytrzymałe - według informacji mogą być przechowywane w chłodni do sześciu miesięcy.

Kiedy zjemy najsmaczniejsze jabłka?

Choć jabłka mają być dostępne w USA już wkrótce (w grudniu 2019), w Polsce spróbujemy ich nieprędko. Hodowcy jabłek ze stanu Waszyngton mają bowiem wyłączność na uprawę tej odmiany przynajmniej do wiosny 2027 r.

Na promocję odmiany Cosmic Crisp przeznaczono ponoć zawrotną kwotę 10 milionów dolarów, co uważa się za jedną z największych kampanii promocyjnych w historii przemysłu jabłkowego.

 
Więcej o:
Komentarze (29)
Wygląda niepozornie, a to ponoć najlepsze jabłko na świecie. Odmiana Cosmic Crisp wkrótce będzie dostępna w sprzedaży
Zaloguj się
 • piotr33k2

  Oceniono 8 razy 6

  najlepsze jabłka o niepowtarzalnym szlachetnym smaku to były kiedyś i nazywały się Kosztele ,dzisiaj nigdzie nie wiedzieć czemu ich nie uświadczysz.

 • junk92508

  Oceniono 5 razy 5

  Tylko trzeba uważać by nie spadła na nie woda bo jak po nich spłynie to wypala trawę i wyżera dziurę w ziemi...

 • pumpernik

  Oceniono 4 razy 4

  Może będą lepsze od F-35.

 • psi_zgryz

  Oceniono 4 razy 4

  Najsmaczniejsze jabłko to zapomniany Bankroft: soczysty, kwaskowaty, smak dzieciństwa.

 • student_zebrak

  Oceniono 3 razy 3

  Sa ladne, czerwone, dobrze znosza dlugie przechowywanie w chlodniach, rosna na mini drzwkach, sa ltwe do zbioru - wroze im swietlana przyszlosc na polkach supermarketow.
  Smak? Kazdy ma inny, a manager plan sprzedazy do wukonania.
  Jest wiele odmian (nowych) o podobnych walorach. A mnie jest zal kraselek, renet,

 • justas32

  Oceniono 3 razy 3

  Jabłka te mają tylko jedną wadę - zostawione same sobie usiłują uciec ze skrzynek ...

 • wypierdek_lapowkarz

  Oceniono 2 razy 2

  500 mln $??? Tam to potrafią jeba c bez mydła!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX