Jak często powinno się czyścić butelkę wielokrotnego użytku? Ekspertka odpowiada

Chcąc uchronić planetę przed zanieczyszczeniem, staramy się coraz częściej zmniejszać ilość plastiku, zastępując go produktami wielokrotnego użytku. W tym celu sporo osób, zamiast kupować kolejne butelki wody, decyduje się na zakup np. butelek filtrujących. Jednak jak zadbać o ich czystość? Sprawdźmy.

Używanie butelki na wodę wielokrotnego użytku jest dobre dla naszej planety, ponieważ redukuje zużycie plastiku. Nie ma co ukrywać, że jest to także duża oszczędność pieniędzy, bo nie musisz kupować co chwila nowej butelki wody. Należy jednak pamiętać, aby dbać o jej czystość, w przeciwnym razie w butelce mogą się namnożyć szkodliwe dla naszego zdrowia drobnoustroje.

Jak często czyścić butelkę wielorazową?

Mikrobiolożka i starsza specjalistka ds. Badań w Murdoch Children's Research Institute, dr Celeste Donato, zaznacza, że butelkę wielorazowego użytku (w tym butelkę filtrującą) należy porządnie wyczyścić po każdym użyciu.

Brzmi dziwnie? To tylko woda? Prawda, ale przecież używasz butelki codziennie, a zatem do jej wnętrza trafia nie tylko kranówka. Butelka ma przecież kontakt również z twoim ciałem (np. śliną), co powoduje, że w jej wnętrzu i na powierzchni zaczynają się gromadzić hordy potencjalnie szkodliwych drobnoustrojów.

W jamie ustnej znajdują się wirusy i bakterie, które mogą dostać się do butelki z wodą podczas picia. Większość naszych bakterii i wirusów co prawda na ogół nie wywołuje chorób, jednak w niektórych przypadkach jest to możliwe

- mówi specjalistka.

Jak czyścić butelkę? Jak pisze większość producentów, wystarczy do tego celu użyć wody i płynu do naczyń (szczegóły sprawdź w instrukcji dołączonej do swojej butelki). Możesz w tym celu nalać do niej ciepłej wody i dodać kilka kropelek płynu do mycia naczyń. Następnie wystarczy przez jakiś czas energicznie potrząsać butelką. Po myciu dokładnie ją przepłucz.

Jeśli nie używasz płynu do mycia naczyń, możesz do tego celu wykorzystać ocet i sodę oczyszczoną. W pięć minut możesz również zrobić w domu ekologiczny płyn do mycia naczyń. Skuteczny i bez chemicznych dodatków - według przepisu z naszego wideo, które znajdziesz poniżej:

Zobacz wideo

Uwaga - niektórych butelek nie można myć w zmywarce. Na pewno nie wolno też wkładać do niej węglowych filtrów, w które zaopatrzone są butelki filtrujące.

Nie dziel się zarazkami

Warto także pamiętać, że lepiej nie dzielić się z nikim swoją butelką z wodą. W ten sposób do jej wnętrza trafią przecież bakterie nie tylko z twoich ust.

Nawet jeśli jesteś prawdziwym ekspertem w myciu zębów, usta i ślina zamieszkują bakterie, które trafią do butelki zaraz po tym, kiedy weźmiesz łyka. Mówiąc konkretnie - zgodnie z danymi, przytaczanymi w Journal of Microbiology przez badaczy z bostońskiego Harvard School of Dental Medicine - istnieje ponad 700 różnych szczepów bakterii, które żyją w jamie ustnej i mogą być dla nas potencjalnie niebezpieczne.

Jak przyznaje ekspertka, w wywiadzie dla serwisu Bustle, bakterie gromadzą się na butelce w tym większej liczbie, im więcej potencjalnie zanieczyszczonych miejsc odwiedzimy w ciągu dnia. Dotykając np. poręczy schodów czy trzymając się uchwytów w autobusach, gromadzisz znajdujące się na nich bakterie również na swoim ciele i możesz je przenosić na usta, a następnie na butelkę. Podobnie dzieje się wtedy, gdy zabierasz ją na siłownię (gdzie ty i inni ćwiczący się pocicie).

A zatem niezależnie od tego, jakiej metody mycia butelki używasz, ważne jest, żebyś stosował ją regularnie. Dzięki temu uchronisz się przed najazdem niepożądanych zarazków, a przy tym będziesz mógł cieszyć się ze swojej butelki wielokrotnego użytku przez dłuższy czas. 

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.