Dynia Gosia ustanowiła nowy rekord wagi. To największy okaz w Polsce [ZDJĘCIA]

Podczas tegorocznego Dolnośląskiego Festiwalu Dyni wybrano największy okaz. Dynia Gosia stała się jednocześnie rekordzistką spośród dotychczasowych zwycięskich warzyw - jej wagę liczy się w setkach kilogramów.

Festiwal Dyni we Wrocławiu

W październiku odbył się XVI Dolnośląski Festiwal Dyni. Osoby, które pojawiły się w Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu Wrocławskiego miały okazję oglądać piękne okazy tego warzywa, a także kupić przedmioty i jedzenie, których motywem przewodnim była właśnie dynia. Zorganizowano również kilka konkurencji "sportowych", między innymi łuskanie pestek na czas i rzut do dyni. Nie zabrakło również konkursu na największy okaz i to ten punkt programu wzbudził we wszystkich największe zdziwienie.

Zobaczcie nasze wideo na pyszne ciasto z dyni. Z pewnością zachwyci niejedno podniebienie.

Zobacz wideo

Dynia rekordzistka

Na stronie Głównego Urzędu Miar pojawiła się informacja o wynikach konkursu na największą dynię w Polsce. Pracownicy Wydziału Legalizacji Okręgowego Urzędu Miar we Wrocławiu ważyli dynie wystawione do konkursu.

Na podium stanęły cztery okazy: dynia o imieniu Radek ważyła 131 kilogramów i zajęła czwarte miejsce, 155-kilogramowy Kacper zajął miejsce trzecie, srebro uzyskała Weronika o wadze znacznie wyższej - 710,5 kilograma. Ten wynik już sam w sobie robi wrażenie, ale nie był najwyższy. Miano największej tegorocznej dyni zyskała Gosia - okaz o wadze aż 870 kilogramów! Na zdjęciu za zwycięską dynią stoi pan Grzegorz Zołotucha, dumny hodowca rekordzistki.

Dynia Gosia ustanowiła nowy rekord PolskiDynia Gosia ustanowiła nowy rekord Polski Fot. Główny Urząd Miar

Gosia tym samym ustanowiła nowy rekord Polski pod względem wagi. Poprzedni rekord padł podczas tego samego festiwalu w roku 2017. Dynia ważyła niecałe 840 kilogramów.

Zobacz również: