Niedziele handlowe - listopad 2019. Czy 10 listopada jest niedzielą handlową?

Listopad zaczęliśmy od dwóch niehandlowych dni. To wszystko za sprawą Święta Zmarłych. A jak to wygląda z Dniem Niepodległości?  Czy 10 listopada będzie niedzielą handlową? Kiedy przypada następna niedziela handlowa w listopadzie? Sprawdźmy.

Czy 10 listopada to niedziela handlowa? Niestety nie. Jest to dopiero druga niedziela w miesiącu, co oznacza, że w tym dniu obowiązuje zakaz handlu. Należy pamiętać także, że poza 10 listopada, niehandlowy będzie także 11 listopada, a to za sprawą Dnia Niepodległości. Niehandlowe dni są ustalane zgodnie z postanowieniami ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele i święta z 10 stycznia 2018. Według zawartych w nich zapisów niedziele handlowe wypadają (z pewnymi wyjątkami) w ostatnie niedziele każdego miesiąca.

Najbliższa niedziela handlowa w listopadzie przypada dokładnie na 24 listopada. Wyjątkowym miesiącem będzie jednak grudzień, gdzie w okresie przedświątecznym aż trzy niedziele roku będą niedzielami handlowymi. Wyjątkiem zakazu handlu nadal objęte będą 1 oraz 8 grudnia. Zakupy zrobimy natomiast 15, 22 i 29 grudnia.

Niedziele handlowe w 2019 roku - kiedy wypadają? Dowiesz się z naszego filmu:

Zobacz wideo

Niedziele handlowe i niedziele niehandlowe. Gdzie zrobić zakupy, gdy sklepy są zamknięte?

Zakaz handlu nie dotyczy wszystkich sklepów, więc nie wszystkie będą zamknięte w niedziele niehandlowe. Wynika to z odstępstwa w ustawie, które mówi o 32 rodzajach sklepów i punktów, których nie obowiązuje zakaz handlu. Są to: punkty pocztowe, apteki czy stacje benzynowe, a także cukiernie i punkty gastronomiczne (np. restauracje czy bary) oraz sklepy, w których w niedziele niehandlowe sprzedaje sam właściciel.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.