Chińczycy lubią nasz alkohol? Polska wódka będzie chroniona w PRC

Polska wódka jest jednym z najpopularniejszych towarów eksportowych naszego kraju. Okazuje się, że nie tylko Europejczycy doceniają ten trunek. UE zawarła z Chinami umowę o ochronie oznaczeń geograficznych - wśród nich znalazła się właśnie polska wódka.

Umowa UE i Chin zabezpieczy jakość produktów

W ostatnich dniach zawarto porozumienie pomiędzy UE a Chinami. Dotyczy ono ochrony towarów przed podrabianiem i przywłaszczaniem praw. Umowa zawiera sto produktów z europejskim oznaczeniem geograficznym, które będą obowiązywać również w Chinach oraz - analogicznie - sto produktów o chińskim oznaczeniu geograficznym, które obejmie również europejska ochrona. Porozumienie wejdzie w życie w przyszłym roku.

Polska wódka chroniona w Chinach

Jakie oznaczenia pochodzenia geograficznego z UE będą chronione także w Chinach? To między innymi Cava, Champagne, Feta, Irish whiskey, Münchener Bier, Ouzo, Porto, Prosciutto di Parma i Queso Manchego, Ceskobudejovické pivo i Tokaj. Wśród nich znajdzie się także jedyne na liście oznaczenie z naszego kraju - polska wódka.

Choć nie zachęcamy do nadmiernego celebrowania sukcesu polskiej wódki, niewinny rausz delikatnym drinkiem pomoże smacznie zakończyć dzień. Zobaczcie, jak zrobić taki koktajl.

Zobacz wideo

Jak podaje Portal Spożywczy, polska wódka pojawiła się na liście wśród wódek z innych krajów:

Poza polską wódką chronione będą też wódki z Litwy (Originali lietuviška degtin? ), Szwecji (Svensk Vodka) i Finlandii (Suomalainen Vodka/Finsk Vodka).

Zaś Europejczycy, kupując chińskie produkty z oznaczeniem geograficznym, będą mieli pewność, że otrzymują towar o najwyższej jakości. To między innymi Pixian Dou Ban (pasta fasolowa Pixian), Anji Bai Cha (biała herbata Anji), Panjin Da Mi (ryż Panjin) czy Anqiu Da Jiang (imbir Anqiu).

Zobacz również:

"Wracam ze spaceru po lesie z dziećmi z kilkoma flaszkami po wódce w kieszeni". Inicjatorka akcji "Małpki z lasu" o tym, jak dawać śmieciom nowe życie

Dlaczego nigdy nie powinno się mrozić dobrej wódki? Zdaniem eksperta to wcale nie poprawia jej smaku

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.