Niedziele handlowe - listopad 2019. Czy 17 listopada to niedziela handlowa? Wyjaśniamy

Listopad zaczął się niehandlowo, a to wszystko z powodu Święta Zmarłych. Czy 17 listopada to niedziela handlowa czy może niedziela niehandlowa? Sprawdźmy, kiedy przypada najbliższa niedziela handlowa.

Czy 17 listopada to niedziela handlowa? Niestety nie. Jest to ostatnia niedziela niehandlowa w tym miesiącu. Takie ustalenia wynikają z ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele i święta z 10 stycznia 2018. Zgodnie z zawartymi w niej zapisami niedziele handlowe wypadają (z pewnymi wyjątkami) w ostatnie niedziele każdego miesiąca. Kolejna niedziela handlowa w listopadzie przypada zatem dokładnie na 24 listopada 2019 roku - na niedzielne zakupy wybierzecie się zatem dokładnie za tydzień.

Wyjątkiem od reguły będzie grudzień, gdzie w okresie przedświątecznym aż trzy niedziele miesiąca będą niedzielami handlowymi. Wyjątkiem zakazu handlu nadal objęte zostaną 1 oraz 8 grudnia. Z uwagi na Boże Narodzenie i Sylwester zakupy zrobimy natomiast 15, 22 i 29 grudnia.

Niedziele handlowe w 2019 roku - kiedy wypadają? Dowiesz się z naszego filmu:

Zobacz wideo

Niedziele handlowe i niedziele niehandlowe. Gdzie zrobić zakupy, gdy sklepy są zamknięte?

Zakaz handlu nie dotyczy jednak wszystkich sklepów, co może ucieszyć niektórych z nas. Co za tym idzie, nie wszystkie będą zamknięte w niedziele niehandlowe. Wynika to z odstępstwa w ustawie, które mówi o 32 rodzajach sklepów i punktów, których nie obowiązuje zakaz handlu. Są to: punkty pocztowe, apteki czy stacje benzynowe, a także cukiernie i punkty gastronomiczne (np. restauracje czy bary) oraz sklepy, w których w te dni sprzedaje sam właściciel.

Ważną informacją jest, że rząd pracuje nad zmianami w ustawie o zakazie handlu. Istnieje prawdopodobieństwo, że ustawa zostanie złagodzona. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszym artykule: Zmiany w zakazie handlu. Czy niedziele jednak będą handlowe?

Więcej o: