W sześciu na 10 kasz gryczanych wykryto glifosat. To pestycyd, który może wywoływać nowotwory

Kasza gryczana uchodzi za jedną z najzdrowszych. Okazuje się jednak, że pomimo swoich dobrych właściwości, wiele z tych dostępnych w sklepach zawiera pozostałości pestycydów, które mogą powodować nowotwory.

Pozostałości pestycydów w polskiej kaszy

Z najnowszego raportu programu FoodRentgen i Fundacji Konsumentów wynika, że duża część kasz gryczanych, które są dostępne na naszym rynku, zawiera pozostałości pestycydów. Mowa o aż 60 procentach.

Kasze gryczane zostały poddane badaniom na zawartość pozostałości glifosatu. To popularny pestycyd używany między innymi do odchwaszczania pól, a także suszenia zbóż, by spełniały określone kryteria (co w Polsce jest nielegalne). Jego spożywanie może negatywnie oddziaływać na zdrowie. Najwięcej emocji wzbudza potencjalny wpływ tego środka na powstawanie nowotworów (w szczególności chłoniaka nieziarniczego). Naukowcy nie są zgodni co do związku glifosatu z rozwojem raka, jednak brakuje jednoznacznych badań, które obalałyby tę teorię. Przyjmuje się więc, że jest on potencjalnie rakotwórczy.

Okazało się, że na dziesięć badanych kasz, aż w sześciu wykryto obecność tego środka, z czego w czterech ilość przekraczała granice najwyższych dopuszczalnych prawem poziomów. Wyniki analizy zostały opublikowane na stronach programu FoodRentgen oraz Fundacji Konsumentów

Informacje trafiły do Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Instytucja zobowiązała się do podjęcia działań nadzorowych wobec producentów skażonych kasz.

Zobacz także: Nie wszystko, co dziwnie wygląda na etykiecie, jest szkodliwe

Zobacz wideo

Producenci mogli nie wiedzieć o skażeniu

Użycie glifosatu do suszenia zbóż jest w Polsce nielegalne, mimo to wielu rolników ignoruje zakaz. Co gorsza, środek nie jest wykrywalny w standardowych testach i, aby sprawdzić produkt na jego obecność, należy zlecić szczegółowe badania.

Producent zamawiający kaszę u rolnika może nie wiedzieć, że występują w niej przekroczenia. O to, żeby towar spełniał wszystkie krytyczne wymagania, dbać powinien kierownik do spraw jakości. Jeśli firma ma jednego dostawcę, to jest to dość łatwe do skontrolowania. Sprawa staje się trudniejsza, kiedy dostawców jest wielu albo kiedy są bardziej „przypadkowi”

- powiedział Portalowi Spożywczemu dr Artur Miszczak, kierownik Zakładu Badania Bezpieczeństwa Żywności skierniewickiego Instytutu Ogrodnictwa, który współpracował przy tworzeniu raportu.

Kasza gryczana to źródło zdrowia, ale...

Jedno jest pewne - kaszę gryczaną jeść warto, bo ma w sobie wiele dobra. Bogactwo składników odżywczych sprawia, że obniża poziom cholesterolu, reguluje ciśnienie, wspiera procesy trawienne i ma potencjalne działanie przeciwnowotworowe. Dobrze jednak kupować produkty sprawdzone.

Zobacz również:

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.