Ile w tym roku wydamy na jedzenie na święta? W Polsce wydatki rosną szybciej niż w innych krajach Europy

Święta to dla wielu czas zadumy, oczekiwania i radości, ale nie tylko. Wiążą się także z wizytami u rodziny lub przyjmowaniem gości we własnym domu. W obu przypadkach, w ruch idą portfele. Ile wydamy na święta?

Na święta wydamy więcej

Choć to w połowie grudnia w sklepach i galeriach handlowych robi się najgoręcej, niektórzy już planują, jakie prezenty kupią najbliższym w tym roku i co podadzą gościom. Po raz 22 firma doradcza Deloitte przeprowadziła badanie świątecznych zwyczajów konsumenckich w Polsce i Europie. Co z niego wynika?

1500 złotych - tyle wyda polska rodzina na tegoroczne świąteczne zakupy. To o pięć procent więcej niż w poprzednim roku. Pomimo tego, że wzrost jest dość niewielki, i tak plasujemy się powyżej średniej dla wszystkich Europejczyków, która wyniosła nieco ponad trzy procent.

Pomimo wzrostu planowanego budżetu świątecznego, pozostajemy w tyle za resztą Europy. Przeciętny Europejczyk wyda równowartość prawie 2000 złotych.

Okazji do wydawania pieniędzy w najbliższym czasie będzie sporo. Przed nami kumulacja handlowych niedziel! Zakupy zrobimy w aż cztery z sześciu najbliższych niedziel.

Ile wydamy na jedzenie?

Świąteczne potrawy, zarówno te tradycyjnie postne na Wigilię, jak i obfite na kolejne dni świąt, pochłaniają zwykle sporo funduszy. W tym roku na ich przygotowanie wydamy ponad jedną trzecią świątecznego budżetu. To o prawie osiem procent więcej niż rok temu. Jak czytamy na stronie Deloitte:

Prezenty pochłoną 36 proc. (547 zł) bożonarodzeniowego budżetu, podczas gdy jedzenie 524 zł (34 proc.). Na podróże i spotkania towarzyskie planują wydać odpowiednio 324 i 126 zł.

Skoro mowa o świątecznym jedzeniu, koniecznie sprawdźcie nasz przepis na pyszne, miękkie pierniczki. Są mega proste w przygotowaniu, a jak wyglądają! Sami zobaczcie.

Zobacz wideo

Czas świątecznych zakupów nie zaskakuje

Jak wynika z raportu, najwięcej osób wybierze się na szał zakupowy w pierwszej połowie grudnia. Będzie to około 38 procent Polaków. Zdecydowana mniejszość, bo około 20 procent zostawi tę sprawę aż do ostatnich dni przed świętami. Tych przezornych, którzy zakupy zrobią lub już zrobili w listopadzie jest około 25 procent. 

* Badanie przeprowadzono w formie elektronicznej pomiędzy 16 września a 11 października wśród niemal 7200 respondentów w wieku 18-65 lat. Objęło osoby pochodzące z ośmiu państw europejskich: z Niemiec, Włoch, Holandii, Polski, Portugalii, Rosji, Hiszpanii i Wielkiej Brytanii.

Zobacz również:

Więcej o:
Copyright © Agora SA