Meteorytowy nóż Anthonego Bourdaina sprzedany na aukcji za niemal milion złotych. Nowy właściciel pozostaje nieznany

Anthony Bourdain - zmarły przed ponad rokiem szef kuchni i gwiazdor programów kulinarnych - cały swój majątek zapisał córce. Niedawno część z pozostawionych po nim pamiątek sprzedano na aukcji. Wśród nich znalazł się między innymi meteorytowy nóż, wykonany dla Anthonego Bourdaina przez słynnego wytwórcę noży - Boba Kramera.

Majątek Anthonego Bourdaina na aukcji

Anthony Bourdain był niewątpliwie jedną z najjaśniejszych gwiazd kulinarnego świata. Zwano go zresztą nawet "gwiazdą rocka kulinariów" lub też "Elvisem wśród szefów kuchni". Jego charakterystyczne bezkompromisowe podejście do jedzenia i opowiadania o nim przyciągało przed telewizory tłumy fanów głodnych poznawania coraz to nowych potraw z różnych zakątków świata.

Szef kuchni zmarł w czerwcu 2018 roku, cały swój majątek, którego wartość wyceniano na 1,2 mln dolarów, pozostawiając 11-letniej wówczas córce. Niedawno część pamiątek po słynnej osobowości kulinarnej wystawiono jednak na aukcję, której gospodarzem był słynny rzeczoznawca Lark Mason.

Na aukcji wystawiono aż 202 przedmioty należące do Anthonego Bourdaina. Wśród nich znalazł się nóż wykonany specjalnie dla gwiazdy kulinariów przez Boba Kramera - jednego z najsłynniejszych wytwórców noży na świecie.

Nóż z 800 warstw stali i meteorytu

Ostrze wygląda naprawdę imponująco, ale też zostało wykonane w bardzo interesujący sposób. Powstało bowiem z 800 warstw stali oraz materiału, pochodzącego z meteorytów. Wykonano je także techniką, którą niegdyś stosowano przy wyrobie tradycyjnych samurajskich mieczy.

Anthony Bourdain otrzymał nóż od Boba Kramera w kwietniu 2016. Uwiecznił go nawet w poście na swoim koncie na Instagramie, pisząc:

Musiałem na niego czekać latami (...). Teraz planuję siedzieć i gapić się na niego przez kilka dni, zanim zabiorę go "na przejażdżkę".
 

Choć jego wartość wyceniano na około 4-5 tysięcy dolarów, nóż Anthonego Bourdaina osiągnął na aukcji zawrotną cenę 231 250 dolarów (czyli blisko 900 tysięcy złotych). Niestety, choć od aukcji minęły już ponad dwa tygodnie, tożsamość nowego właściciela meteorytowego noża pozostaje nieznana.

Na co pójdą pieniądze z aukcji?

Aukcja zakończyła się z dniem 30 października. Sprzedane przedmioty osiągnęły znacznie wyższą cenę niż początkowo zakładano - było to aż 1,8 mln dolarów. Oprócz noża pod młotem poszła m.in. kurtka, w której szef kuchni opuszczał Liban w jednym z odcinków serii "Bez rezerwacji" (została kupiona za 171 150 dolarów, czyli około 665 tysięcy złotych).

Część pieniędzy uzyskanych z aukcji - około 40 procent - przeznaczona zostanie na stypendium dziedzictwa Anthonego Bourdaina w Culinary Institute of America (jego absolwentami, oprócz Bourdaina, są na przykład Cat Cora i Grant Achatz).

Lubisz eksperymentować w kuchni? Sprawdź, jak Inessa Kim z Top Chefa przyrządza azjatyckie pierożki:

Zobacz wideo
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.