Niedziele handlowe - grudzień 2019. Czy 1 grudnia to niedziela handlowa? Wyjaśniamy

W grudniu czeka nas kumulacja - aż trzy handlowe niedziele w jednym miesiącu. Czy 1 grudnia jest jedną z nich? Sprawdźcie sami.

Grudzień jest ostatnim miesiącem roku, a także ostatnim miesiącem, w których obowiązywać będzie obecna ustawa o zakazie handlu w niedziele i święta z 10 stycznia 2018. Zgodnie z zawartymi w niej zapisami, niedziele handlowe wypadają (z pewnymi wyjątkami) w ostatnie niedziele każdego miesiąca.

Większość z nas także ucieszy fakt, że z powodu Black Friday, liczne sklepy przedłużają swoje promocję na cały weekend lub nawet cały tydzień. Szkoda nie skorzystać z takiej okazji.

Niehandlowe niedziele w grudniu przypadają tylko 1 grudnia i 8 grudnia. Najbliższa niedziela handlowa przypada natomiast już 15 grudnia. Dwie następne po niej także będą niedzielami handlowymi. To wszystko za sprawą Świąt Bożego Narodzenia oraz Sylwestra.

Niedziele handlowe w 2019 roku - kiedy wypadają? Dowiesz się z naszego filmu:

Niedziele handlowe i niedziele niehandlowe. Gdzie zrobić zakupy, gdy sklepy są zamknięte?

Zakaz handlu nie obowiązuje jednak we wszystkich sklepach. Nie wszystkie będą zamknięte w niedziele niehandlowe. Wynika to z odstępstwa w ustawie, które mówi o 32 rodzajach sklepów i punktów, których nie obowiązuje zakaz handlu. Dotyczy to: punktów pocztowych, aptek czy stacji benzynowych, a także cukierni i punktów gastronomicznych (np. restauracje czy bary) oraz sklepów, w których w te dni sprzedaje sam właściciel.

Rząd pracuje obecnie nad zmianami w ustawie o zakazie handlu. Choć pierwotnie zakładano jej zaostrzenie, istnieje prawdopodobieństwo, że zostanie ona złagodzona.

Sprawdź także: 

Więcej o: