Niedziele handlowe - grudzień 2019. Czy 8 grudnia to niedziela handlowa?

Grudzień zaskakuje aż trzema handlowymi niedzielami. Wszystko dzięki temu, że w tym miesiącu wypadają zarówno Święta Bożego Narodzenia, jak i Sylwester. Sprawdźmy, czy 8 grudnia jest jedną z nich?

8 grudnia - czy to niedziela handlowa, czy niehandlowa?

Nadeszła wiekopomna chwila. Oto mamy przed sobą ostatnią już niehandlową niedzielę w tym roku. Wypada ona dokładnie 8 grudnia. 

Grudzień to ostatni miesiąc roku, a co istotne - także ostatni miesiąc, w którym obowiązywać będzie obecna ustawa o zakazie handlu w niedziele i święta z 10 stycznia 2018. Zgodnie z zawartymi w niej przepisami, niedziele handlowe przypadają (z pewnymi wyjątkami) w ostatnie niedziele każdego miesiąca.

Niehandlowa niedziela w grudniu została już tylko jedna. Najbliższa niedziela handlowa przypada natomiast już 15 grudnia. Niedziele 22 i 29 grudnia także będą niedzielami handlowymi. To wszystko za sprawą Świąt Bożego Narodzenia oraz Sylwestra.

Niedziele handlowe w 2019 roku - kiedy wypadają? Dowiesz się z naszego filmu:

Zobacz wideo

Niedziele handlowe i niedziele niehandlowe. Gdzie zrobić zakupy, gdy sklepy są zamknięte?

Zakaz handlu nie obowiązuje jednak wszędzie. Nie wszystkie sklepy będą zamknięte w niedziele niehandlowe. To na skutek odstępstwa w ustawie, które mówi o 32 rodzajach sklepów i punktów, których nie obowiązuje zakaz handlu. Dotyczy to: punktów pocztowych, aptek czy stacji benzynowych, a także cukierni i punktów gastronomicznych (np. restauracje czy bary) oraz sklepów, w których w te dni sprzedaje sam właściciel.

Rząd planuje opracować zmiany w ustawie o zakazie handlu. Choć pierwotnie zakładano jej zaostrzenie, istnieje duże prawdopodobieństwo, że zostanie ona złagodzona.

Sprawdź także: 

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.