Niedziele handlowe - grudzień 2019. Czy 22 grudnia to niedziela handlowa? Odpowiadamy

Grudzień zaskoczył nas aż trzema handlowymi niedzielami. Wszystko za sprawą Świąt Bożego Narodzenia oraz Sylwestera. Sprawdźmy, czy 22 grudnia napewno jest jedną z nich?

22 grudnia - czy to niedziela handlowa, czy niehandlowa?

Grudzień to ostatni miesiąc roku, a także ostatni miesiąc, w którym obowiązuje obecna ustawa o zakazie handlu w niedziele i święta z 10 stycznia 2018. Zgodnie z zawartymi w niej przepisami, niedziele handlowe przypadają (z pewnymi wyjątkami) w ostatnie niedziele każdego miesiąca. Wspomnianym wcześniej wyjątkiem jest 22 grudnia - jedna z dwóch ostatnich handlowych niedziel w tym roku.

Dlaczego 22 grudnia to niedziela handlowa? Wszystko to za sprawą Świąt Bożego Narodzenia.

Niedziele handlowe w 2019 roku - kiedy wypadają? Dowiesz się z naszego filmu:

Zobacz wideo

Niedziele handlowe i niedziele niehandlowe. Czy nastąpią zmiany w 2020 roku?

Rząd planuje opracować zmiany w ustawie o zakazie handlu. Niektóre punkty ustawy mają być surowsze. Nowy zakaz handlu nie będzie obowiązywał tylko w kilku miesiącach. W ostatnią niedzielę stycznia, kwietnia, czerwca i sierpnia, a także w dwie niedziele poprzedzające Boże Narodzenie i w niedzielę tuż przed Wielkanocą. 

Tak jak w mijającym roku, zakaz handlu nie będzie dotyczył sklepów z prasą, cukierni, lodziarni, stacji paliw, kwiaciarni, kawiarni oraz restauracji.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.