Niedziele handlowe w 2020. Zakupy zrobimy tylko w siedem niedziel

Zakaz handlu w niedziele staje się coraz bardziej rygorystyczny. W przyszłym roku będzie obowiązywał w prawie wszystkie niedziele. Podpowiadamy, w które dni zrobicie normalnie zakupy.

Niedziele handlowe 2020 - kiedy zrobimy zakupy?

Od 2020 r. zakaz handlu będzie obowiązywał we wszystkie niedziele z wyjątkiem siedmiu. Niedziele handlowe w 2020 roku wypadają odpowiednio: 26 stycznia, 5 kwietnia, 26 kwietnia, 28 czerwca, 30 sierpnia 2020, 13 grudnia i 20 grudnia 2020.

Od zakazu są wyjątki. Podobnie jak w roku 2019, w 2020 niedziele niehandlowe mogą funkcjonować sklepy, w których właściciele będą obsługiwać klientów. Nie dotyczy on piekarni, cukierni, lodziarni, stacji paliw, kwiaciarni, zakładów pogrzebowych, sklepów z pamiątkami, sklepach z prasą oraz biletami komunikacji miejskiej, wyrobami tytoniowymi czy kuponami gier losowych, a także placówek pocztowych. Z zakazu wyłączono także placówki handlowe w zakładach hotelarskich oraz prowadzące działalność w zakresie kultury, sportu, oświaty, turystyki i wypoczynku oraz placówki organizowane wyłącznie na potrzeby festynów, jarmarków i innych imprez okolicznościowych.

Jadwiga Emilewicz: Rewolucji w zakazie handlu nie będzie - więcej w naszym wideo:

Zobacz wideo

W niedziele zakupy zrobimy jednak nie tylko tam.  Gdzie jeszcze można kupować? Zgodnie z ustaleniami, zawartymi w ustawie o ograniczeniu handlu w niedziele z 10 stycznia 2018 roku, zakupy można zrobić również w miejscach, w których przemieszczają się osoby podróżujące (tj. placówkach handlowych na dworcach, w portach i przystaniach morskich, w portach lotniczych, w strefach wolnocłowych, w środkach komunikacji miejskiej, autobusowej, kolejowej, rzecznej, morskiej i lotniczej, a także na morskich statkach handlowych, statkach powietrznych, platformach wiertniczych i innych budowlach morskich). Niedziel niehandlowych nie ma również na terenie jednostek więziennych, garnizonów, w aptekach i punktach aptecznych, w zakładach leczniczych dla zwierząt, w hurtowniach farmaceutycznych, a także w zakładach leczniczych przeznaczonych dla osób wymagających całodobowego monitoringu.

Zmiany w ustawie o ograniczeniu handlu - czy będą możliwe?

Wiceminister pracy, Stanisław Szwed, ujawnił w listopadzie ubiegłego roku, że rządzący rozpatrują kwestię złagodzenia obostrzeń dotyczących zakazu handlu. Miało by ono objąć miejscowości turystyczne, a inspiracją dla zmiany przepisów miałyby być zasady, które obowiązują we Francji i Austrii (więcej na ten temat: Zmiany w zakazie handlu).

Więcej o:
Copyright © Agora SA