Przed nami zwyżka akcyzy i podatek cukrowy. Wiemy, o ile średnio podrożeją piwo, wódka i słodkie napoje

Ceny artykułów spożywczych znów pójdą w górę. Zapowiadana od dłuższego czasu zwyżka akcyzy również staje się faktem. Ministerstwo Finansów liczy na wyższe wpływy do budżetu i walkę z nałogami. Sprawdźcie, co i o ile podrożeje.

Jak donoszą serwisy biznesowe, ceny niektórych artykułów spożywczych - głównie używek i słodkich napojów - pójdą wkrótce w górę. Podwyżki mogą uderzyć po kieszeni.

O ile wzrośnie akcyza?

Według szacunków półlitrowa butelka wódki będzie droższa o około 1,4 złotego, natomiast puszka piwa podrożeje o około 6 groszy. W górę pójdą także opłaty za wyroby tytoniowe. Za paczkę papierosów zapłacimy o około 1,02 zł więcej, a za paczkę tytoniu - 1,69 zł.

Podatek cukrowy - o ile wzrosną ceny napojów?

W planach jest również podatek cukrowy. Rząd idzie za przykładem innych krajów, które próbują wdrażać różne sposoby walki z problemem otyłości.

Jak czytamy na serwisie Money.pl:

Ministerstwo Zdrowia przygotowało już odpowiedni pomysł: opłata wyniesie do 1 zł za każdy litr napoju. I tak za napój z dodatkiem cukru albo innej substancji słodzącej przyjdzie zapłacić o 70 groszy więcej.

O dodatkowe 10 groszy wzrośnie dopłata do napojów, które mają w swoim składzie więcej niż jedną substancję słodzącą. O kolejne 20 groszy będzie wyższa opłata za słodki napój, posiadający w sobie kofeinę, taurynę lub guaranę. Dotyczy to głównie dostępnych na rynku napojów energetycznych.

Nie wszystko, co dziwnie wygląda na etykiecie, jest szkodliwe. Czego nie powinniśmy się obawiać? Zobacz w naszym filmie:

Więcej o:
Komentarze (3)
Przed nami zwyżka akcyzy i podatek cukrowy. Wiemy, o ile średnio podrożeją piwo, wódka i słodkie napoje
Zaloguj się
 • skromne-zero

  Oceniono 1 raz 1

  Złodzieje sejmowi szukają kasy. Cukier to trucizna i sprzyja tyciu, ale cukier brzozowy czy stewia to co innego. Nie szkodzą i nie trują. Dlaczego od tych środków trzeba płacić złodziejskie podatki? Walka o zdrowie to tylko mydlenie oczu, to ściema...

 • carolina_reaper

  0

  Przeciez cukier jest prawie w kazdym produkcie spozywczym przetworzonym, jest rowniez w pascie do zebow.

 • b_fett

  0

  o wiele za malo o wiele ;)
  pijesz szkodzisz sobie
  nie pijesz szkodzisz panstwu

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX