Dieta Weight Watchers po raz kolejny uznana przez ekspertów za jedną z najlepszych metod odchudzania. Na czym polega?

Będący ciągle w modzie zdrowy styl życia zyskuje nowych zwolenników. Każdy chciałby w jak najkrótszym czasie osiągnąć jak najlepsze efekty. Na rynku wydawniczym lub w internecie znajdziemy mnóstwo poradników i ofert personalizowanych diet, które mają działać cuda. Według opublikowanego rankingu US News & World Report najlepszym sposobem na utratę zbędnych kilogramów jest dieta Weight Watchers.

Mniej kalorii, mniej kilogramów

Według pewnej grupy dietetyków i trenerów najważniejszym aspektem odchudzania jest deficyt kaloryczny. Biorąc pod uwagę czynniki takie jak płeć, wiek, styl życia, masa ciała i wzrost, oceniamy to, ile kalorii dziennie powinniśmy przyjmować i przyjmujemy ich mniej. W ten sposób ciało będzie wykorzystywało obecną tkankę tłuszczową, a nie tę, która ciągle na nowo się odkłada.

Aplikacja kontroluje odchudzanie

Dieta Weight Watchers została wyróżniona w rankingu US News & World Report. Opiera się na systemie punktów. W chwili, gdy uzbieramy za dużo punktów na dzień, jest to znak, że przekroczyliśmy dzienną dawkę kalorii lub dostarczyliśmy sobie za mało ruchu. Każdy posiłek jest opisany pod względem kaloryczności i ilości składników odżywczych, a dane wpisujemy do specjalnie do tego przeznaczonej aplikacji.

Może was także zainteresować: Jaka dieta, taka twarz. Uważaj, co jesz, bo to widać na twarzy!

Zobacz wideo

Sama aplikacja posiada ok. 290 tysięcy wprowadzonych produktów, spośród których możemy wybierać to, co lubimy i co będzie dla nas najlepsze. Aplikacja również monitoruje postępy diety, a nawet sugeruje jadłospis na podstawie liczby punktów, które mamy dziennie "do wydania". Pomysł wydaje się ciekawy, gdyż zamiast kalorii liczymy sobie punkty. Aplikacja zachęca do jedzenia dużej ilości warzyw i owoców (mają po 0 punktów), a także do ruchu - dzięki aktywności fizycznej zwiększa się nasza dzienna pula punktów. Do całości diety dochodzą również spotkania kontrolne, które odbywają się online. Można podczas nich przedyskutować postępy ze specjalnie wyznaczonymi do tego osobami.

Pół kilograma na tydzień

Pomysłodawcy diety stawiają śmiałą tezę, że aplikacja pozwala na chudnięcie w tempie od ok. pół do kilograma na tydzień. Jest to rozsądne tempo, biorąc pod uwagę długotrwałe efekty diety, do których zapewne wszyscy dążą. Zbyt szybka utrata wagi mogłaby skutkować niepożądanym efektem jojo, który zaprzepaściłby cały włożony wysiłek.

W 2011 roku czasopismo "Lancet" opublikowało badanie porównujące skuteczność podejścia Weight Watchers do standardowych wytycznych dotyczących utraty masy ciała. Naukowcy obserwowali 772 osoby z nadwagą i otyłością, które kierowały się zasadami Weight Watchers (grupa 1) lub otrzymały wskazówki od lekarzy pierwszego kontaktu (grupa 2). Po upływie roku spadek masy ciała pacjentów w grupie 1 był dwukrotnie większy w stosunku do grupy 2

- czytamy na stronie Narodowego Centrum Edukacji Żywieniowej.

Jakie są minusy diety Weight Watchers? Niezbędna jest instalacja aplikacji na telefon. Trzeba samemu pilnować, by wpisywać wszystkie spożyte posiłki i starać się nie przekraczać liczby punktów przeznaczonych na dzień. Aplikacja nie posiada niestety polskiej wersji językowej, a dostęp do diety jest płatny.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.