Legendarna francuska restauracja traci jedną z trzech gwiazdek Michelina. Jej założycielem był słynny szef kuchni - Paul Bocuse

Restauracja słynnego Paula Bocuse, jednego z najbardziej docenianych szefów kuchni świata straciła właśnie jedną z trzech gwiazdek, przyznawanych przez prestiżowy przewodnik kulinarny Michelina. Dotychczasowe odznaczenie utrzymywała przez 55 lat, od 1965 roku.

Legendarna restauracja Auberge du Pont de Collonges traci gwiazdkę

Niemal w dwa lata po śmierci Paula Bocuse - zwanego przez wielu szefów kuchni "papieżem gastronomii" (więcej na temat), jego legendarna restauracja - Auberge du Pont de Collonges - straciła jedną z trzech gwiazdek Michelina. Jak poinformowali dziś agencję AFP przedstawiciele słynnego, czerwonego przewodnika, jej kuchnia "nadal pozostaje znakomita, ale nie na poziomie trzech gwiazdek".

Jak powiedziała rzeczniczka Elisabeth Boucher-Anselin, szefowa przewodnika Gwendal Poullennec odwiedziła restaurację w czwartek, by osobiście przekazać nieprzyjemne wieści. Rodzina Bocuse i jego zespół przyznają, że decyzja przewodnika bardzo ich zasmuciła. Z kolei sławny szef kuchni Marc Veyrat, który niedawno pozwał przewodnik Michelin za to, że odjęto mu jedną gwiazdkę, opisał ten ruch jako "żałosny".

Jedyna taka restauracja

Położona w pobliżu Lyonu Restauracja Auberge du Pont de Collonges zdobyła trzy gwiazdki w 1965 roku. Jest jedyną francuską restauracją, która może się poszczycić utrzymywaniem tak wysokiej noty przez więcej niż cztery dekady.

Jej założyciel, Paul Bocuse był jednym z najsłynniejszych szefów kuchni świata, a także pionierem tzw. nouvelle cuisine. W swojej karierze zdobył liczne nagrody i odznaczenia. Od 1975 roku był komandorem Legii Honorowej, a w roku 2011 The Culinary Institute of America nagrodził go tytułem Szefa Kuchni Stulecia (Chef of the Century). Od jego nazwiska bierze też swą nazwę prestiżowy konkurs kulinarny, w którym rywalizują młodzi szefowie kuchni z całego świata - Bocuse D'or.

Podpalił samochód i… własną stopę. Atak podpalacza przed restauracją we Francji

Zobacz wideo
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.